Öğün Sayısını Artırarak Kilo Verme

Paylaş
 

Öğün Sayısını Artırarak Kilo Verme

Son zamanlarda genç yaşlı fark etmeksizin “abur cubur” diye tabir edilen ambalajlı paketlerle dikkat çekmeyi başararak tüketiciye sunulan gofret,  çikolata, cips gibi hazır ürünlerin herkes tarafından çokça tüketilmesi nedeniyle toplumumuzda aşırı kilolu olan kişilerin artışı hız kazanmaktadır. Bu durum da toplumumuz için sinsice büyümekte olan önemli bir tehlikedir. Fakat aşırı kilolu olan birçok kişi, kilolarının geçici olduğunu düşünerek bunun bir hastalık olabileceğini aklına dahi getirmemektedir. Oysa aşırı kilo, kişinin birçok rahatsızlığının artışına sebep olabileceği gibi, daha önce hiç olmayan rahatsızlıklarının çıkmasına da neden olabilmektedir. Bundan farklı olarak kişinin aşırı kilolu olmasının nedeni bir hastalığın sonucu da olabilir. Hormon bozukluğu ya da şeker düşüklüğü gibi hastalıklar, kişinin kilo almasında önemli rol oynarlar. Bu yüzden kilolarından rahatsız olan kişiler kendi kişisel yöntemlerini denemek yerine en kısa zamanda bir doktora görünerek tavsiyelerini dinlemelidirler.

Bir öğün yesem zayıflar mıyım?

Hayır, bir öğün yemek zayıflatmaz sizi. Aksine bir öğün yerseniz fakat bu yedikleriniz yüksek kalori taşır ise bu durumda size iyice kilo aldırabilir. Kilo alma veya verme işine dışarıdan bakıldığında bunun basit bir matematiksel mantıktan ibaret olduğunu anlamak güç değildir. Vücuda besin olarak alınan kalori miktarı, vücudun hareketleri ve metabolizmanın çalışması için gerekli olan kalori miktarından küçük ise kişi kilo verir, eğer büyük ise kişi kilo alır. Doğrudan yemeği azaltmak yerine öğün sayınızı artırmak ve abur cubur son vermek, kilo verebilmeniz için önemli bir adımdır. Çünkü çok öğün ile yemek yemeniz midenizin küçülmesine neden olacaktır.

Uzmanların söylemlerine göre günde 3 ana öğün, 3 de ara öğün olmak üzere toplamda 6 öğün yemek yemek, midenizin küçülmesine neden olacaktır. Belirli bir zaman sonra küçülmüş mideye alışmış olan vücudunuz, az bir yemek yemeniz durumunda tokluk hissiyatı verecektir. Bu da kolayca kilo verebilmenizi sağlar

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak