Hamilelik Gözleri Nasıl Etkiliyor ?

Paylaş
 

Hamilelik Gözleri Nasıl Etkiliyor ?

Hamilelik esnasında annelerin tüm vücudunda baştan aşağı değişiklikler gözlenir. Bu değişiklikler hepimizin ilk aklına geldiği gibi sadece kilo artışı ile sınırlı değildir.

Aslında vücutta meydana gelen bu değişimlerin sebebi hem bebeğin gelişimini sağlamak hem de anneyi doğuma hazırlamaktır.

Hamileyken hiç göz yapınızda değişiklik meydana geleceğini düşündünüz mü?

Genelde kimsenin aklına gelmeyecek bu olay Avusturya Sen Jorj Hastanesinde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. Yapılan araştırmalara göre hamilelik sürecinde korneada değişim ve kalınlaşma, göz salgısında azalma olduğu tespit edildi. Bu sebeple de hastalar genelde görme kalitesinde sorun yaşamaktadırlar.

Doğum sonrasında sona erecek bu durumu kontakt lens kullanmak da etkilemektedir. O yüzden gebelik sırasında kontakt lens kullanımına ara vermek en doğrusudur.

Bazı bayanlarda gebelik nedeniyle ortaya çıkan bir diyabet varsa eğer mutlaka 3 ayda bir kontrol edilmelidir. 6 ayda bir de göz dibine mutlaka bakılmalıdır.

Gebelik hipertansiyonu ve önceden var olan hipertansiyon da gebelikte ciddi göz problemlerine sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka göz muayenesi yapılmalıdır.

Gebelik öncesi diyabet hastası olan gebelerde de sakıncalı bir durum söz konusudur. Şeker nedeniyle kullanılan ilaçlar bebeğe geçebilir. Böyle durumlarda kadın hastalıkları uzmanları ile göz hastalıkları uzmanları birlikte çalışmalıdır.

Gebelikte kullanılan her ilaç mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Göz damlası kullanırken de göz pınarlarına 2 dk kadar basılı tutulması damlanın etki etmesini daha çok azaltır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak