Hamilelikte Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir ?

Paylaş
 

Hamilelikte Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir ?

Hamilelik sonrası genelde kadınların sorunlardan birisi de artan saç dökülmesi şikayetleridir. Hamilelik öncesinde gür ve sağlıklı saçlarınızın sonradan çokça dökülmesi doğal olarak moralinizi bozabilir. Hamilelik sonrası emzirme, uykusuzluk gibi nedenlerden dolayı vücut fazla enerji harcadığı için buna saç dökülmesi stresi de eklenince saç dökülmesi daha da çok artabilir.

 

Ancak; aslında ortada moral bozacak bir durum yoktur.

Gebelik süresince yüksek olan östrojen hormonu, doğum gerçekleştikten sonra normal seviyeye iner. Hamilelik boyunca östrojen hormonunun yükselmesiyle saçlar büyüme evresinde kalır. Hamilelikte dökülmeyen bu saçlar hamilelik sonrasında 2 ve 6 ay arasında dökülme evresini gerçekleştirir ve dökülür. Yani bu aslında normal koşullarda bir saç dökülmesidir. Kalıcı bir kellik yaşanması asla söz konusu değildir. Zira zamanla dökülen saçlar yerine gelecektir.

 

Bu durumda saçlarınızın çıkmasını bekleyip piyasada satılan saç çıkarıcı ürünlerden uzak durmanız gerekir. Fakat saç dökülmesi normal boyutları aştıysa 4 aydan fazla devam ediyorsa bu durumda bir hekime başvurmanızda fayda olacaktır.

 

Kadınlarda saç dökülmesinin artabileceği dönemler:

–          Düşük ve kürtaj sonrasında,

–          Hamilelik sonrasında,

–          Doğum kontrol hapı kullanıp bir süre sonra bırakmak,

–          Hormon terapi replasmanı.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak