Ertesi Gün Hapı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Paylaş
 

Ertesi Gün Hapı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Ertesi gün hapı genelde korunmasız cinsel ilişki sonucunda alınan bir haptır. Genelde düzenli korunma yöntemi olarak kullanıma uygun olmayan bu hap istenmeyen gebeliğe engel olmaktadır.

 

Ertesi gün hapı levonorgestral hormonu içeren iki tabletten oluşmaktadır. Hemen etkisini gösteren bu hapın yan etkisi yok denebilecek kadar azdır. Halk arasında inanılan bir düşünce olan, ertesi gün hapının düşüğe neden olması gibi söylemler yanlıştır. Eğer döllenmiş bir yumurta hücresi ana rahmine yerleşmişse bu hapın bir etkisi olmaz. Bu nedenle gebeliğin yarıda kesilmesini sağlayan haplardan farklıdır.

 

Cinsel ilişki sırasında korunduğunuz halde bazı aksilikler başınıza gelebilir. Kadın, doğum kontrol hapını almayı unutabilir yada prezervatif yırtılabilir. Sonuçta cinsellik duygusal bir olaydır ve aklınıza o anda bazı şeyler gelmeyebilir. İstemediğiniz zamanda hamile kalmak hem sizin hem de meydana gelecek bebek için iyi olmayabilir. Bu durumda ertesi gün hapı kullanarak rahat bir nefes alabilirsiniz.

 

Genelde bu tür haplar ilişkiden sonra 12 saat içerisinde alınırsa daha çok etkili olur. Koruyuculuğu ise yüzde 90 civarındadır. İkinci güne kalırsanız koruyuculuğu azalır ve yüzde 75 etkili olur. Üçüncü güne kalırsanız bu oran yüzde 58’e düşer. Üç günden sonra kullanımda ise bir etki etmez.

 

Ancak ertesi gün hapı düzenli korunma yöntemi olarak benimsenmemelidir. Sadece gerektiği durumlarda kullanılması daha doğru olur.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak