Az Uyumak Kadınları Şişmanlatıyor !

Paylaş
 

Az Uyumak Kadınları Şişmanlatıyor !

Uyumak kimine göre dünyadaki en güzel şeylerden biriyken, kimine göre zaman kaybından başka bir şey değildir. Fakat biz canlılar günlük işlevlerimizi yerine getirebilmek için düzenli bir uykuya ihtiyaç duyarız. Yeterli uykunun alınamaması unutkanlık, asabiyet, dikkat dağınıklığı gibi sorunlara sebep olabilirken, fazla uyku ise depresyon gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

 Kadınların genel problemlerinden biri olan kilo sorununun da yapılan araştırmalara göre uykuyla bağlantılı olduğu ortaya çıktı. İsveç bilim adamları 50 yaş altındaki 6500 kadını incelemeye alarak bu konuda bir denemeye imza attı. İnceleme yaparken de kadınların sağlık problemlerinin neler olduğu konusunda bilgiler alındı. Kiloları ve boyları ölçüldü. Bu araştırma sonucunda ise günde 7- 8 saatten daha az uyuyan kadınların bel bölgelerinin diğerlerine oranla daha fazla yağlandığı görüldü.

Günde ortalama 5 saat uyuyan bir kadın ile 8 saat uyuyan bir kadın karşılaştırılarak, 5 saat uyuyan kadının 8 saat uyuyan kadına göre bel bölgesinin 6 cm daha kalın olduğu tespit edildi.

Bel bölgesinin 7-8 saatten daha az uyuyan kadınlarda 89,8 cm’ye kadar çıktığı görüldü. Bu da sağlık açısından büyük risk teşkil etmektedir. Normal düzeyde yağlanmanın üstüne çıkan bel bölgesinde diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların görülme riski daha büyük olmaktadır.

Yetersiz uyuyan kadınların bel bölgesinde daha fazla yağlanma olmasının sebeplerini bilim adamları şöyle sıralamaktadır. Birinci nedeni  kortizol ve büyüme hormonu salgı miktarının etkilenmesi, ikinci nedeni ise yemek yemeye daha fazla vakit harcamaktan dolayı olduğu belirlendi.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak