Düşünmek Bile Obezite Sebebi Olabiliyor !

Paylaş
 

Düşünmek Bile Obezite Sebebi Olabiliyor ! 

Günümüzün takıntılarından biri olan kilo sorunu ilerde daha büyük tehlikelere yol açabiliyor. Öyle ki normal kilosunda olan bayanlar bile artık “sıfır beden” takıntısıyla kendilerini olduğundan daha kilolu görebiliyorlar.

Genelde gençlerde olan bu kilo takıntısı daha ileri yaşlarda obezite olarak kendini gösterebiliyor.

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi uzmanları yapılan araştırmaya göre, gençliğinde kilolu olduğunu düşünen kadınların yaşları ilerlediğinde daha fazla kilo alıp obez olabildiklerini öne sürüyor. Araştırmayı yapanlar bunun nedeninin strese bağlı olabileceğini söylüyor. Sosyal baskı ile kişi strese giriyor daha çok yiyor ve böylelikle daha çok kilo alabiliyor.

Yapılan araştırmanın ilk basamağı 1995-1997 yılları arasında 1196 normal kilolu genç üzerinde yapılmıştır. Sonra bu gençler 2006- 2008 yıllarında kontrol edildi ve sonuçlara göre ergenlik döneminde kendini kilolu olarak düşünen gençlerin %59’unun beden indeksi diğerlerine göre çok daha fazlaydı. Bel çevresine göre kendini şişman düşünenlerin %78’i aşırı kiloluydu.

Fakat yine de kendini zayıf hissedenlerin %31’i beden kitle endeksinde fazla kilolu olduğu için yer aldığı için sadece kendini zayıf düşünmenin de bunun için yeterli olmadığı anlaşıldı. Koenraad Cuypers toplumun kilo konusunda takıntılı olmak yerine sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Araştırmaya katılan kızların %22’si kendini olduğundan daha fazla kilolu düşündüğünü açıkladı. Erkeklerde bu oranın daha düşük olduğu görüldü. Buna göre kızların bu konuda çevre baskısını daha çok hissettikleri ortaya çıktı.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak