Rahim Ağzı Kanseri Hakkındaki Yanlış Bilinenler

Paylaş
 

Rahim Ağzı Kanseri Hakkındaki Yanlış Bilinenler

Kadınlar arasında en çok korkulan kanser türlerinden biri de rahim ağzı kanseridir. Rahim ağzı kanserinde ilk belirti bazen vajinal bir kanama olduğu gibi bazen de ilerleyen duruma göre bir belirti göstermeyebilir. Tedavisi ise erken aşamalarda ameliyat olabilir. Eğer ileri aşamalarda ortaya çıktıysa kemoterapi ve radyoterapiye başvurulmalıdır.

 

Hastalıkla ilgili halk arasında bazı yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zeki Salar, rahim ağzı kanseri hakkında halk arasında söylenen yanlış bilgileri şöyle açıklıyor.

–          Genelde bu hastalığın en sık görülen kanserlerden biri olduğu söylenmektir. Fakat doğrusu bu hastalık en sık görülen 10 kanser türü arasına girmemektedir. Kanser türleri arasında 17. sıradadır.

–          Yine halk arasında rahim ağzı kanserinin sinsi bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Uzun süre belirti göstermediği bu şekilde daha çok ilerleyerek kötü sonuçlara yol açtığı düşünülmektedir. Zeki Salar ise hastalığın anormal şekilde oluşan kanamalarla, cinsel ilişki sonrası kanamalarla, kötü kokulu akıntıyla, genital kaşıntı ve yanma gibi belirtilerle kendini gösterebileceğini açıklıyor.

–          Günümüzde pek çok kanserin nedeni tam olarak bilinmese de rahim ağzı kanserinin Human Papilloma Virüsü ile ortaya çıktığı saptanmıştır. Fakat HPV’nin yüzden fazla çeşiti vardır ve hepsi de kansere yol açmaz.

–          Rahim ağzı kanserinin tedavisinin başarısız olacağı gibi bir düşünce söz konusudur. Eğer erken teşhis konulup erken tedavi edilirse iyileşme oranı %80- 85 dir. Bu da küçümsenecek bir rakam değildir.

–          Bu kanser türü için sadece bir aşı kullanmak yeterli değildir. Günümüzde rahim ağzı kanseri için iki tür aşı geliştirilmiştir. İki aşı da HPV 16 ve HPV 18 virüslerine karşı koruma sağlar. Aşıların ömür boyu koruma sağlayıp sağlamadığı bilinmemektedir.

–          İnsanlar bulaşıcı bir hastalık olmadığını düşünmektedir.  Fakat cinsel yolla bulaşan en yaygın virüstür. Rahim ağzı kanseri bulaşıcı olmasa bile kansere sebep olan virüs bulaşıcıdır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak