Eğer Hamile Kalmaya Karar Verdiyseniz

Paylaş
 

Eğer Hamile Kalmaya Karar Verdiyseniz

Çocuk sahibi olmak istiyorsanız ve korunmak için kullandığınız yöntemlerden vazgeçtiyseniz bu yazıyı tam zamanında okuyorsunuz demektir. Günümüzde bir kadının sorunsuz bir hamilelik geçirmesi için doktorlarımız oldukça bilgi sahibi oldurlar. Hamilelik öncesi planlama da değimiz bu dönemde tıbbi bilgiler sayesinde sağlık, beslenme düzeni ve yaşam biçimi değişikliği yapmayı içermektedir.

Hamilelik öncesi plan yapmak tabi ki sağlıklı bir bebeğiniz olmasını garanti edemez ama bir bebeğin sağlıklı olması için birçok ciddi sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

–    Hamilelik öncesi mutlaka sağlık kontrolü yapın. Bu şekilde doktorunuz sağlıklı bir hamileliğin başlangıcı için onay verecek ya da kısırlık gibi sorunlar varsa bunları çözümlemeye çalışacaktır. Mesela kızamık geçirmediyseniz hamile kalmadan 3-6 ay önce aşı olmak koruma sağlayacaktır. Diyabet hastasıysanız kan şekeri düzeyini kontrol edip, düşük yapma yada sakat bebek riskini önleyecektir. Eğer ailenizde kalıtsal hastalık varsa özel testler yardımcı olacaktır. Ayrıca bu şekilde doktorunuz hakkında da ilgili olması gibi değerlendirmeleri yapmış olacaksınız. Çekinceleriniz varsa yeni doktorlarla erkenden görüşme imkanı sağlayacaksınız.

–         Diş tedavileri, mamografiler ve diğer sağlık gereksinimlerinizi halletmeye çalışın. Mümkünse hamilelik dönemimde röntgen çektirmekten uzak durun.

Eğer Hamile Kalmaya Karar Verdiyseniz

–         Sigara, içki gibi alışkanlıklarınız varsa bunlardan vazgeçin, hamilelik döneminde vazgeçmeniz daha zor olabilir.

–         Tehlikeli maddelerden uzak durmaya çalışın. Pasif sigara içiciliği, petsisif adı verilen tarım ilaçlarının zararlı olduğunu biliyorsunuz. Aynı şekilde sıcak banyolar, bazı vitamin hapları ve kedi kumu da tehlikelidir. Aldığınız ilaçları ya da besin takviyelerini doktorunuza danışarak kullanın.

–         Folat (folik asit) gibi besin maddelerini artırın. Hamile kalmak isteyenler günde 800 mikrogram folat tüketmelidir. Vejetaryen beslenenler beslenme programlarını bir doktorla gözden geçirebilirler.

–         Fırsat varken bedeninizi biçimlendirin. İdeal kilonuza yaklaşmak çok önemlidir. Aşırı kilolular hamilelik döneminde hamilelik diyabeti gibi sorunlarla karşılaşabilir. İri yapılı bebekleri dünyaya getirmek kolay değildir. Hamilelik döneminde zorlayıcı diyetlerden ve egzersizlerden kaçının.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak