Yüz Tipine Göre Gözlük Seçimi Nasıl Olmalı

Paylaş
 

Yüz Tipine Göre Gözlük Seçimi Nasıl Olmalı

Son zamanlarda en havalı aksesuarlardan olan gözlük özellikle kadınlardan tarafından her kıyafete uygun ayrı renklerde ve modellerde kullanılıyor. Genelde aksesuar amacıyla kullandığımız güneş gözlükleri aslında güneşteki zararlı ultraviyole ışınlardan gözlerimizi koruyor.

Güneş gözlüğü seçerken en önemli unsurlardan biri gözlüğün rahat olmasıdır. Yani gözlüğü taktığınız anda vücudunuzdan ayrı bir parça olarak değil, vücudunuzla bir bütün olarak hissetmeniz gerekir. Gözlük uzmanıyla görüşerek rahat bir gözlük seçebilirsiniz. Gözlük burnunuza ve yanaklarınıza tam olarak oturmalıdır.

Gözlüklerin fiyatı üretildiği ülke, üretim yılı, üretilirken ulanılan malzeme, çerçevenin markası, reçete bedeli gibi unsurlara bağlı olarak değişmektedir. Ucuz bir gözlük alarak kullanamamaktansa daha pahalı ve kaliteli bir gözlüğü alıp uzun süre gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Günümüzde çoğu şeye gereksiz yere para harcadığımızı düşünürsek gözlük için harcadığımız para boşa gitmeyecek işimize yarayacaktır.

 

Hangi Güze Hangi Gözlük Yakışır? 

Dikdörtgen Yüz: uzun bir yüzdür. Gözlüğün üst kısmı ve sapları uzun tercih edilebilir. Oval ve yuvarlak çerçeveler yüzünüze daha uygun olacaktır.

Kare Yüz: Köşeli ve kare şeklindeki yüzlerdir. Genellikle geniş bir yüz yapısıdır. Metal çerçeveler kullanılabilir, hafif yuvarlak hatlara sahip gözlükler daha şık duracaktır.

Oval Yüz: Uzunlamasına bir yüz şeklidir. Çene yuvarlaktır. Boyutları uygun olan ve yüze yakışan her çeşit çerçeve kullanılabilir.

Üçgen Yüz: Aşağı doğru daralan bir şekli vardır. Alın geniştir, çene dardır. Büyük ve köşeli çerçeveler tercih edilmelidir. Plastik çerçeveler daha iyi durabilir.

Yuvarlak Yüz: Daha çok oval çerçeveler tercih edilmelidir. Çerçeve kenarları kalın olmamalıdır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak