Hamilelikte Diş Bakımının Önemi

Paylaş
 

Hamilelikte Diş Bakımının ÖnemiHamilelikte Diş Bakımının Önemi

Hamile bayanların en sık yaptığı hatalardan biri de hamilelikte diş bakımını göz ardı etmesidir. Oysa hamileyken dişleriniz her zamankinden daha farklı, özel bir bakım istemektedir. Her gün yaptığınız diş fırçalama işlemi sırasında eğer dişlerinizde kanama meydana gelirse paniğe kapılmanıza gerek yok. Hormonal değişiklikler ve kanın artması dişetlerinizin şişmesine ve hamilelik diş iltihabı adındaki rahatsızlığa yol açar. Bu durumda dişlerinizi daha yumuşak bir fırça ile fırçalamaya özen göstermelisiniz. Diş ipi kullanmayı ihmal etmemelisiniz ve yılda 2 kere yaptırdığınız muayeneyi ihmal etmeyin. Bu iki tedaviden biri doğal olarak hamilelik sürecinde yapılacaktır. Tedavi edilmeyen diş iltihabı bebeğinize zarar verebilir. Bu yüzden muayeneye önem verin.

Diş muayenesinde doktorunuza hamile olduğunuzu söyleyin. Normal temizleme işlemi dışında anestezi, antibiyotik veya tanı için röntgen gerekirse panik yapmanıza gerek yok. İlk üç ay dönemlerde röntgen çekiminden kaçınılması gerekir, fakat bu süreden sonra çoğu doktor koruyucu kurşun önlük takmak koşuluyla buna izin verebilir.

20 yaş dişi çekilmesi gibi bir durumla karşılaşırsanız hamileliğinizi tehlikeye sokmayacak dozda ağrı kesici uygulayacak anestezi uzmanı eşliğinde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yine de bu tür işlemler öncesinde mutlaka kadın doğum uzmanı ile görüşmeniz gerekli bilgileri almanız gerekir. Hamilelikte diş bakımına önem verip kontrolünüzü yaptırmanız bebeğinize, oluşan diş iltihabının vereceği zararları önleyebilir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak