Yüksek Riskli Hamilelik

Yüksek Riskli Hamilelik
Paylaş
 

Yüksek Riskli Hamilelik

Normal hamilelikten daha fazla risk içeren hamileliklere yüksek riskli hamilelik denir. Eğer yüksek riskli hamileyseniz, hamilelik boyunca ek testler yapılacak, beslenme, ilaç kullanımı gibi konularda takip edileceksiniz.

Eskiden 30 yaş üstünde ilk kez hamile kalan ve ya Rh(-) kan grubuna sahip olan kadınlar için yüksek riskli oldukları söylenirdi. Ancak günümüzde ikisi de yüksek riskli görülmemektedir.

Günümüzde kronik hastalıklar ya da eski jinekolojik rahatsızlıklar yüksek sınıf sayılabilir.

 

 

Yüksek kan basıncı:  Aşırı yüksek tansiyon (160/105 üzeri) daha yakın bir takibi gerektirir. Yatak istiharati ve özel diyetler uygulanabilir. Hamileliğin ikinci ve üçüncü 3 aylık döneminde gelişebilen tansiyon yüksekliği preeklampsi adı alır.

Diyabet: Hamilelik sürecinde hastalığı kontrol altında tutmak gerekir. Bunun için yediklerinize dikkat etmeli, egzersiz yapmalı ve kan glikoz düzeylerini kontrol ettirmelisiniz.

Rheumatoid Artrit (İltihaplı eklem romatizması): Doktorunuzla konuşarak ilaçlarınızı mümkün olduğu kadar düşük doza indirmeye çalışın, istirahat gibi yöntemlerle rahatlamaya çalışın. Doğum sonrası tekrar oluşabilecek semptomlarla ilgili neler yapabileceğinizi doktorunuza danışın.Yüksek Riskli Hamilelik

Epilepsi: Bu hastalığın seyri hamilelikte iyidir. Doktorunuzla konuşup hangi ilacı ne kadar kullanacağınızı öğrenin.  son 2 yılda nöbet geçirdiyseniz doktora danışmadan ilaçlar kesmeyin. Hamilelik süresince uyku düzenine dikkat edin ve stresten uzak durun.

40 yaş ya da üzerinde doğum yapmak:  Farklı bir sorun olmadığı halde hamilelik takibiniz düşük riskli hamilelerden farklı olmayacaktır.

Tekrarlayan düşükler: Özellikle ilk aylarda daha yakından izlenmeniz gerekebilir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak