Hamile Kalmadan Önce Yapılacak Hazırlıklar

Paylaş
 

Hamile Kalmadan Önce Yapılacak Hazırlıklar

Mutlu ve huzurlu bir gebelik geçirmek için kadınların yapması gereken bazı hazırlıklar vardır. Gebe kalmayı düşündüğünüzden itibaren şunları yapmanız gerekir:

 1. Öncelikle mutlaka bir doktor kontrolünden geçerek gerekli testleri yaptırmanız gerekir. Bunun nedeni doğum öncesi ve doğum sırasında ortaya çıkabilecek anormal durumları belirleyerek önceden gerekli tedavilerin yapılmasıdır. Enfeksiyon kansızlık gibi durumlar gebelik öncesi saptanırsa kontrol edilebilir ve tedavi uygulanabilir. Uzun süre kullanılan ilaçların da hamileliğe göre düzenlenmesi gerekmektedir.
 2. Anne adayının sigara, alkol gibi alışkanlıkları varsa derhal bırakılmalıdır. Uyuşturucu, sakinleştirici ve uyarıcı ilaçların kullanımı kesilmelidir.
 3. Cilt için kullanılan bazı akne ilaçlarının içeriğinde izotrenin olduğundan son derece tehlikeli olabilirler. Bu ilaçların da kullanımına son verilmelidir.
 4. Evinizde evcil hayvanınız varsa bir süre bakımını eşiniz sizin için yapabilir ve özellikle kumunu temizleyebilir. Evcil hayvanın temizliğine daha çok önem vermeniz gerekebilir.
 5. Çiğ et tüketiminden (salam vs.) vazgeçmelisiniz.
 6. Dengeli ve düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmelisiniz.
 7. Bedeni aşırı zorlayan sporlardan uzak durmalısınız.
 8. Evde ve işyerinizde bilgisayar kullanıyorsanız ekran filtresi kullanabilirsiniz.
 9. İşyerinde çok fazla radyasyona maruz kalanlar kurum doktorlarının önerisiyle radyasyondan uzak durabilir.
 10. Doktorunuzun tavsiyesi ile hamilelikten bi kaç ay önce vücudunuza folik asit takviyesi yapabilirsiniz. Gebe kalmayı planlayan her kadın günde 0,4 mg folik asit kullanmalıdır.
 11. Vitaminsiz kalma durumuz varsa bunu doğru besinlerle giderebilirsiniz.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak