Dengeli Beslenme Alışkanlığı Kazanmak İçin Ne Yapmak Gerekir ?

Dengeli Beslenme Alışkanlığı Kazanmak İçin Ne Yapmak Gerekir ?
Paylaş
 

Dengeli Beslenme Alışkanlığı Kazanmak İçin Ne Yapmak Gerekir ?

Modern çağın getirdiği kolaylıklar sayesinde, daha az hareket eder olduk. Bu sebeple de vücut aldığı kaloriyi harcayamadığı için yediklerimizin çoğu kilo olarak kalıyor. Özellikle yaş ilerledikçe alınan bu kiloların metabolizma yavaşladığı için verilmesi daha zor oluyor.  Bu yüzden ilerleyen yaşlarda sağlık açısından kilo kontrolüne önem verilmesi, hazır gıdalardan uzak durulması gerekiyor. Daha çok doğal gıdalarla beslenmek, hem sağlık açısından yararımıza olacaktır, hem de kilo sorunundan uzak durmamızı sağlayacaktır.

 

Dengeli beslenme alışkanlığı için yapmamız gereken maddeleri şöyle sıralayabiliriz.

–          Yemeği doymadan önce bırakmalıyız. Beynimiz doyma sinyalini yemeğimizi yedikten 20 dk sonra alacaktır. Doyma hissi oluşmadan sofradan kalkarsak, yeteri kadar yemiş oluruz. Aşırı yemekten korunuruz.

–          Sırf sofrada önümüze konulduğu için her şeyi yemememiz gerekir. Bu konuda seçici davranmalı, tabağın tamamını bitirmek için uğraşmamalıyız. Çünkü yemekten önce sağlımız önemlidir.

–          Küçük porsiyonlarla birlikte daha az yemiş olabiliriz. Gittiğiniz lokantalarda yarım porsiyon yemek sipariş etmekten çekinmeyin. Böylelikle daha az yemekle doyabilirsiniz ve fazla yemekten kaçınmış olursunuz.

Dengeli Beslenme Alışkanlığı Kazanmak İçin Ne Yapmak Gerekir ?–          Tatlıları yerken fazladan yememeye dikkat edin. Tatlılar yüksek kalorili yiyeceklerdir. Kan şekerini de aşırı arttırırlar. Genelde hamurlu ve şerbetli tatlılar yerine daha çok meyve tatlıları veya sütlü tatlılar yemeye özen göstermeliyiz.

–          Yemek yerken yavaş yavaş yemeliyiz. Hızlı yersek doyma hissini daha geç hissedeceğimiz için fazladan besin tüketmiş oluruz. Tadını çıkararak yediğimiz zaman beynimizin sinyali algılaması için zaman kazanmış oluruz.

–          İşlenmiş hazır besinler yerine lifli gıdaları tercih etmek daha doğru olacaktır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak