Ergenlik Sonrası Sivilce ve İlaç Kullanımı

ERGENLİK SONRASI SİVİLCE VE İLAÇ KULLANIMI
Paylaş
 

Ergenlik Sonrası Sivilce ve İlaç Kullanımı

Çağımızın ölümcül olmasa bile en çok rahatsız eden hastalıklarından biri akne yani sivilce. Ergenlik döneminde çıkan masum sivilceler değil. Daha çok ergenlik sonrasında görülen ve 25 yaş üstü denilen  kabustan  bahsediyorum.  Sebebi her şey olabilir. Stres, hormonal  bozukluklar, yanlış ve ağır kozmetik tüketimi, kullanılan ilaçlar, kontrolsüz kilo alış verişleri, sağlıksız beslenme, bünye. Sağlıksız besin tüketiminin, ağır stres ortamının yaygınlaştığı günümüzde vücudumuz bize meydan okuyor. İşin kötü tarafı ise zaman lehinize işliyor. İlerleyen yaşlarda görülen bu sivilceler cildiniz 15-16 yaşlarındaki tazeliğinde olmadığı için iz bırakabilir, kırmızı lekelere sebep olabilir.

Kozmetik ve diğer çeşitli cilt temizleyicilerinin yetersiz kaldığı o noktada doktorunuz roaccutane tavsiye  eder. İşte sizi büyük bir karar bekliyor. Prospektüsü eski roma parşömenleri gibi uzun ve  idam kararı gibi iç karartıcıdır. Çoğu zaman eczanede bile bulunmaz ve siparişiniz üzere elinize gelir. Ben o ilk kapsülü almanın ağzına bir avuç ilaç atıp pimi çekmek kadar cesaret  isteyen  birşey olduğunu düşünüyorum.

ERGENLİK SONRASI SİVİLCE VE İLAÇ KULLANIMIVücudu hem fiziksel hem de zihinsel oldukça yıpratıyor. Belki roaccutane şehir efsanesi bir şekilde intihara sebep olmasa bile sinir,  stres , asabiyet  yaptığı kullanan herkesçe deneyimlenmiş. Bir başka  şehir  efsanesi  ise  kısırlık yaptığı, yumurtalıklarda kalıcı hasara sebep olduğu yönünde. Eh suçu kanıtlanana kadar hepimiz  masumuz . Henüz kesin bir bilgi olmamasına  rağmen  insanın içine de kurt düşürüyor doğrusu. Kimi doktorlar çocuklarına dahi kullandırırken, kimileri cıss diye hastasının eline vuruyor, reçeteye yazmıyor. Kullananların çoğu ise kesin  sonuca  ulaşıp bebek poposu gibi temiz ve pürüzsüz bir cilde kavuşuyor.

4-6 ay kadar bir süre kullanılan bu ilaç saçları, cildi ve bilhassa dudakları kurutuyor. Karaciğer enzimlerini etkiliyor. Peki bir kaç sivilce için bu kadar zahmete değer mi? Bunun kararını siz vereceksiniz. Hiç akneli bir teyze-nine  görmediğiniz gibi onları ömür boyu yüzünüzde taşıyacak değilsiniz. Varlığını unutun ve yüzünüzde taşıdığınız içten gülümsemeniz olsun.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak