Kadınlar İçin Bulgur Çok Önemlidir !

Kadınlar İçin Bulgur Çok Önemlidir !
Paylaş
 

Kadınlar İçin Bulgur Çok Önemlidir !

En temel tahıllarımızdan biri olan bulgur sofralarımızda önemli bir yere sahip. Hem ekonomik hem de besleyiciliği pirinç ve makarnadan daha yüksek olan bu gıda yüksek oranda lif/posa barındırır. Faydası bir hayli çoktur. Özellikle biz kadınlar tarafından daha çok sevilip benimsenmiştir. Günlerin ve arkadaş toplantılarının ana sponsoru kısır olmak üzere mercimekli köfte,  içli köfte ve çeşitli salatalarda yer alır.

Kadınlar kandaki alyuvar sayısı daha düşük olduğu için daha çok kansızlık çekerler, daha çok üşürler.  Bir çoğunda demir eksikliği vardır. Bulgur ise ıspanaktan daha çok demir muhteva eder.Porsiyon yününden karşılaştırıldığında, ıspanakta 3,2 miligram,  bulgurda ise 3,5 miligram demir olduğu görülür. Özellikle adet dönemleri  ve öncesinde bulgur tüketimi son derece yararlı.

Kilo vermek isteyenler için birebir .Lifli besinler diğer besinlere oranla , aynı zamanda daha fazla tokluk hissi vererek kilo vermeyi kolaylaştırır. Ayrıca günlük su ihtiyacını da artırdığından bol su içilmesini sağlar. Bulgurda bulunan B1 vitaminleri, sinir ve sindirim sisteminde önemli rol oynamaktadır. Doymamış yağa sahiptir ve toplam yağ oranı düşüktür.

Kadınlar İçin Bulgur Çok Önemlidir !Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bayram,  ”Bir kadın hamile olduğu zaman bebeğin beyin gelişimi için doktorlar folik asit ilaçları veriyor, Bu ilaçlar çocuğun beynini geliştiriyor.  Fakat Amerikalılar bizdeki gibi hap vermiyor, onlar bulgur öneriyor” dedi. Diyorlar ki ’hamileyseniz ilk 3 ay içerisinde bulgur yediğiniz zaman  folik asidi ilaçtan değil direkt olarak bulgurdan alabilirsiniz’.  O açıdan bulgur önemli.” Türkiye’de de eskiden köy çocukları için ”çok zeki”  kavramının kullanıldığını anımsatan Bayram,  bu çocukların annelerinin hamilelik döneminde,  bulgur ve ceviz gibi ürünler tükettiğini ancak bu durumun şehirleşmeyle beraber değiştiğini ifade etti.

Emzikli annelerin de ‘süt olsun’ diye bulgur çorbası tükettiği ülkemizde sanırım bulgura hakettiği değeri gerçektende kadınlar veriyor.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak