Anoreksiya Nedir ? Anoreksiyadan Kurtulma Yolları Nelerdir ?

Anoreksiya Nedir ? Anoreksiyadan Kurtulma Yolları Nelerdir ?
Paylaş
 

Anoreksiya Nedir ? Anoreksiyadan Kurtulma Yolları Nelerdir ? 

Anoreksiya genelde erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülür. Özellikle ergenlik çağındaki kızlarda daha fazla görülen bir hastalıktır. Kişi kendisini olduğundan daha fazla kilolu olarak düşünür. Kendini buna inandırır ve kilo vermek için önce diyet yapamaya başlar. Özellikle sonuç alamadığı diyetlerden dolayı daha az yemeye başlar. Zamanla olay daha da büyür ve anormal şekilde az yer ve hareket eder.

Daha çok oyuncularda, şarkıcılarda, modellerde yani insanların her zaman göz önünde bulunan kişilerde görülmektedir.

Bu hastalığa yakalanan kişiler kilo takıntısından dolayı sinirli davranışlar göstermektedir. Çevresine karşı ilgisizdir. Kilo takıntısı olduğu için özgüvenini yitirmiştir. Hastalığın ileri aşamalarında ise bulimia nevroze denilen yediğini kusma hastalığı da başlayabilir.

Kişi aşırı kilo vermek istediği için oldukça zayıf görünür. Gereğinden fazla hareket eder. Hastalığı olduğunu kabullenemez. Yüksek kaloriye sahip yalpı yiyeceklerden uzak durur. Beslenme düzeninde meydana gelen bozulma ile hastalıklara yakalanabilir. Kendini kötü hisseder ve bulanım halindedir. Kansızlık, diş çürümesi, cilt renginde sararma gibi sorunlar görülebilir.

Anoreksiya Nedir ? Anoreksiyadan Kurtulma Yolları Nelerdir ?Bu hastalığa sahip kişilerin önce normal beslenme düzenine alışarak kilo alması sağlanır. Sonra kişiyi bu soruna iten nedenler araştırılır. Hekim tarafından uygun görülen bir tedaviye başlanır. Bu ilaç tedavisi olabilir, hastanın hastanede yatarak tedavi görmesi de gerekebilir. Anoreksiyanın kalp, böbrek rahatsızlığı gibi sorunlar çıkarması durumunda tedavi acilen yapılması gerekir. Doğru tedavi sonucu hastada iyileşme olur.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak