El Bakımı Nasıl Olmalı / Nasıl Yapılmalı ?

El Bakımı Nasıl Olmalı / Nasıl Yapılmalı ?
Paylaş
 

El Bakımı Nasıl Olmalı / Nasıl Yapılmalı ?

Ellerimiz çevremizle en çok temas halinde bulunan organlarımızdır. Dış etkenlere maruz kaldıklarından, ince ve hassas bir deriye sahip olduklarından dolayı kolayca yıpranabiliyorlar. El derisi genelde kendini yenileyebilse de aşırı sıcak ve soğuklarda ayrıca bir bakım yapmamız gerekmektedir.

Kış aylarında sağlıklı ellere sahip olmak için bi kaç bakım yapabiliriz. Ellerimizi yumuşatmanın en kolay yolu zeytinyağı kullanmaktır. Ellerinizin yıprandığını ve sertleştiğini hissettiğinizde avucunuza biraz zeytinyağı dökün on dakika kadar ovun. Özellikle banyo sonrası bu bakımı yaparsanız pürüzsüz ellere sahip olabilirsiniz. Zeytinyağı çatlakları da gidermede çok işe yarar.

Her zaman kullandığınız el kremi iyi sonuç vermediğinde salatalık kullanmayı deneyin. Rendeleyip lapa haline getirdiğiniz salatalığı masajla elinize sürdüğünüzde elleriniz nemi alarak yumuşacık olacaktır. Biraz kompleks ama inatçı durumlarda daha etkili olabilecek bir formül de gülsuyu ve tereyağı karışımıdır. Bu iki maddeyi çok az oranda karıştırın. Ellerinizi ılık suda beş on dakika kadar tuttuktan sonra bu karışımla bir süre masaj yapın.

Avuç içlerinde oluşan nasırlar için sabunlu su oldukça faydalıdır. Ellerinizi ılık sabunlu suda 20 dk beklettikten sonra yumuşayan nasırları eski diş fırçasıyla temizleyin.

El Bakımı Nasıl Olmalı / Nasıl Yapılmalı ?Bu yöntemler ellerinizi yumuşatmada ve özellikle kış aylarında oluşan çatlakları gidermede yeteri kadar etki etmediyse daha bilimsel bir karışım deneyebilirsiniz. Bir çay kaşığı gliserin, bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı gül suyunu bir şişede birleştirip haftada bir ellerinize sürün. Plastik bir eldiven giyin ellerinizin yarım saat boyunca bu karışımı çekmesini bekleyin.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak