Üzümün Mucizesinin Farkında Mısın ?

Üzümün Mucizesinin Farkında Mısın ?
Paylaş
 

Üzümün Mucizesinin Farkında Mısın ?

Kirazın sapı, mısırın püskülü derken mevsimlerden üzüm çekirdeğindeyiz. Her mevsimde vücudumuzun özellikle ihtiyacı olan çeşitli sebze ve meyvelerin zengin yelpazesinden faydalanmak gerekiyor. Şöyle ki, kışın c vitaminine ihtiyaç duyarken portakal, yazın serinlik ihtiyacında karpuz imdadımıza yetişiyor. Peki farkında olmadan ihtiyaç duyup da yeterince tüketmediğimiz diğerleri ne olacak. Her sebzeyi meyveyi özellikle mevsiminde bol bol yememiz gerekiyor. Şimdilerde üzümdeyiz. Kahvaltıda ve diğer öğünlerde yemeğin yanında da çok güzel bir katık olan meyve üzümün faydası pek çok.

Bunaltıcı sıcakların halsizleştirdiği vücudumuzu hem zihnen hem bedenen dinçleştirir enerji verir. Cildi güzelleştirir. Kalbi güçlendirir. Hamilelikte mide bulantısına karşı faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. Kan yapar. Kansere karşı koruyucudur. Kanı sulandırır. Akciğer ve karaciğere faydalıdır.Alerji ve kireçlenmelerde iltihap oluşumunu engeller.C vitamini etkileşimini arttırır.Bağırsak hareketlerini düzenler.

Kurusu ise unutkanlığa, ağız kokusuna, dişlere iyi gelir. Baş ağrılarını giderir. Ses kısıklıklarını açar.

Üzümün Mucizesinin Farkında Mısın ?Üzüm yaprakları dizanteriye, göz nezlesine karşı şifalıdır, anne sütünü çoğaltır. Böbrek rahatsızlıklarını tedavi eder.

Üzüm çekirdeklerinin içerdiği bileşikler Alzheimer hastalığıyla savaşmaya yardımcı olur. Beyin gücünü korumak için adeta bir savaşçı. Ve çok yüksek miktarda antioksidan bulunuyor. Akdeniz meyveleri arasında antioksidan gücü en yüksek meyve beyaz üzümdür. Bir kilogram üzüm, içerdiği besin değerleri açısından, 1.150 litre süt, 390 gram et, 1.2 kg patatese eşdeğerdir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak