Modanzi ‘den Pirinç Pilavı Dersleri :)

Modanzi 'den Pirinç Pilavı Dersleri :)
Paylaş
 

İlk öğrendiğiniz yemek yüksek ihtimalle makarna ya da pilavdır. Her kadının yapmayı bildiği her birinin ayrı tekniğinin olduğu yemek. Sofralarımızın en popüler elemanı. Peki pilavınıza ne kadar güveniyorsunuz. Eskiler pirinç pilavını yapabilen bir kadının diğer yemeklerde şansının olduğunu söyler. Yaprak sarması sarmaktan, mantı sıkmaktan önemli. Pilav yapmak için size tarif vermeyeceğim. Derlediğim yöntemlerden bahsedeceğim.

Bazı küçük tüyolarla pilavınızın daha sağlıklı ve lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

Pirinç pilavını çeşnili, hamsili, sebzeli, etli, sade her çeşidini yapabilirsiniz.

-Önceden sıcak suyla ıslatacağınız pirinciniz daha lezzetli olacaktır. Islatacağınız suya tuz atarsanız pirinçler kırılmaz.

-Islanan pirinçleri bol suyla yıkamak nişastasından kurtulmasını sağlar. Pirincin nişastası ne kadar azalırsa pilavınız o kadar tane tane olur.

Pilav tencerenize şehriyelerle birlikte sıvı yağınızı koyun ve şehriyelerin rengi koyulaşana kadar kavurun.

-Bulyon yerine et veya tavuk suyu kullanırsanız hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli bir pilav elde edersiniz.

-Pirinçlerinizi tencereye alın ve 2 dakika kadar kavurun. Islanmış pirinci kavurmadan pişirebilirsiniz böylesi pirinç daha az yağ çekeceği için daha sağlıklı olur.

Tereyağını pirinç kavrulduktan sonra eklerseniz pilavınızda tereyağı tadı olur ama pilav daha az yağ çekeceği için daha sağlıklı olacaktır.

Modanzi 'den Pirinç Pilavı Dersleri :)-Su ölçüsü pirinçlere göre bire bir buçuktur.(1 bardak pirince 1,5 bardak kaynamış su)

-Su ve tuzunu koyduktan sonra kapağını kapatın ve pişene kadar açmayın karıştırmayın.Tencereyi sallayabilirsiniz.

Pilavın üst kısmı tane tane açılmaya başladığında pişmiş demektir.

-Kapağın altına havlu kağıt sererseniz tencerenin buğusuyla pilavınız ıslanmayacak, demlenecektir. Servisten önce tahta kaşıkla harmanlayabilirsiniz.

Afiyet olsun, yarasın:)

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Aslı Deniz dedi ki:

    benim gibi yemeğe yeni başlayanlar için faydalı olmuş 🙂

Bir yorum bırak