Evinizin Havasını Değiştirin

Evinizin Havasını Değiştirin

Evdeki soluduğumuz hava dışarıdakine göre 5 kat daha kirli olabilir. Ve bu kirliliğin sebebi yüksek oranda sizin temizlediğini sandığınız kimyasal ev temizliği ürünleri, ev kokuları, spreyler olabilir.  Örneğin evinizi çamaşır suyuyla bir güzel silip temizliyorsunuz, öldü mikroplar bakteriler. Fakat o soluduğunuz çamaşır sulu hava bu sefer sizin içinizi kirletiyor. Mümkün oldukça gereksiz deterjan ve temizleyici madde kullanımından kaçınmak gerekiyor. Piyasada satılan organik temizleyicileri kullanabilirsiniz, konsantre ürün alternatiflerini seçebilirsiniz.

Samimi bir ambiyans yaratsa dahi mum içerdiği parafinle evinizi bir hayli kirletiyor.  Yanan mumun üzerinden çıkan o siyah duman karaciğerlere olumsuz etkisi var, ayrıca nörolojik etkileri olduğu tespit edilmiş ve lösemiye neden olduğu belirtilmiş.

Neyse ki ülkemizde ayakkabıyla eve girme alışkanlığı henüz çok fazla evde yaygınlaşmadı da o kadar kirlenmedi evlerimiz. Neyse ki o kadar modern(!) değiliz  henüz.

evinizin havasını değiştirin

Küfler evi içten içe kemiren canavarlar. Evdeki havanın kirlenmesine sebep oluyor çeşitli mantar ve bakterilerin oluşmasına yol açarak astım ve çeşitli nefes darlıklarına sebebiyet verebiliyor.

Evi kışın dahi havalandırmak gerekiyor. Isı kaybından kaçınıyorsanız karşılıklı pencereleri 10 dakika dahi açsanız yeterli. Çünkü aksi takdirde tek bir pencere ya da balkon kapısından havalandırma gerçekleşmiyor. İçeriye çoğu zaman hava değil yalnızca soğukluk giriyor. Hava sirkülasyonu dediğimiz şey işte bu noktada önem kazanıyor. Yapılan araştırmalarda ev telefonlarının dışarıdaki ankesörlü telefonlardan kat kat daha fazla bakteri barındırdığı görülmüş. Bu açıdan hava akışı bir evin içerisindeki temizliğin sağlanmasında en önemli faktör neredeyse.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak