Kabızlık Sorunu İçin Bitkisel Çözüm

Kabızlık Sorunu İçin Bitkisel Çözüm
Paylaş
 

Kabızlık genel olarak, bağırsak hareketlerinin yetersiz olması, dışkılama güçlüğü olarak bilinir. Kabızlık sorununu çözmek için öncelikle beslenmemizi gözden geçirmemiz gerekir.

Bu durumda aşırı yağlı, soslu, baharatlı yiyecekler ve kırmızı etlerden uzak durmak lazımdır. Yağı azaltarak kırmızı et yerine tavuk, hindi gibi sağlıklı besinleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Böylece daha sağlıklı ve lifli gıdalar tüketmiş oluruz. Bunlara ek olarak kabızlık çektiğimiz zaman fazla gazı alarak sindirimi kolaylaştıran ve şişkinliği azaltan çaylardan içebilirsiniz.

Rezene Çayı: Vücudunuzda atılması zorlaşan dışkıyı yumuşatarak daha kolay tuvalete çıkmanızı sağlar. Mide şişkinliğine ve yemek sonrası kramplara da iyi gelir. Kabızlık sırasında vücudu rahatlatmak için kullanılabilir.

Nane Çayı: Gaz, şişkinlik gibi durumlarda olumsuz etkileri hafifleterek sindirime yardımcı olur. Hazımsızlığa ve bulantıya iyi gelir. Daha rahat tuvalete çıkmanızı sağlar. Vitamin yönünden zengindir. Rahatlatıcı etkisi vardır.

Detoks Çayları: Vücutta biriken toksinlerin rahatça atılmasını sağlayan, ekinezya, zencefil, ısırgan, karahindiba kuşburnu çayları bağırsakların da daha iyi çalışmasını sağlar. Mide kramplarını azaltır ve rahatlatır.

Kabızlık Sorunu İçin Bitkisel Çözümİştah Azaltan Çaylar:  Aşırı yemek tüketimi sonucu da kabızlık olabileceği için yemeğe başlamadan iştahı azaltmak da doğru olacaktır. Isırgan, adaçayı, böğürtlen, meyan kökü bu konuda yardımcı olabilir. Bu çaylar aynı zamanda hem iştah söktürücü işlevi görür hem de fazla suyun vücuttan dışarı atılmasını sağlar.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak