Vücudun İnsülin Hassasiyetini Yükseltmek İçin Beyaz Lahana Kürü

Vücudun İnsülin Hassasiyetini Yükseltmek İçin Beyaz Lahana Kürü
Paylaş
 

Vücudun İnsülin Hassasiyetini Yükseltmek İçin Beyaz Lahana Kürü

Ailesinde ve yakın akrabalarında şeker hastalığı olanların bu hastalığa yatkın olma ihtimalleri vardır. Bu nedenle şeker hastalığına karşı insülin direncini düşürücü ( insülin hassasiyetini yükseltici ) tedbirler almak faydalı olacaktır. Beyaz lahana kürü bu tedbirler içerisinde doğal ve en etkili olanlarından biridir.

Beyaz Lahana Kürü Nasıl Hazırlanır ?

Yaklaşık 750 – 850 ml. Civarlarında ( beş su bardağı ) kaynar suya 7 – 8 adet beyaz lahana yaprağını atın. Ağzı kapalı olarak tamamı suyun içerisinde kalacak şekilde ( lahanaları bölmeden – doğramadan ) on dakika civarında kaynatın. Daha sonra ateşten indirerek lahanaları içinden alın ve suyu süzün. Süzdüğünüz bu su kür olarak uygulanacaktır.

Şeker Hastalığına Karşı Beyaz Lahana Kürü Nasıl Kullanır ?

Hazırlanan kür öğünler öncesinde aç karna ya da yemeklerden bir saat sonra bir buçuk su bardağı içilecektir ancak aç karna kullanmak daha faydalı olacaktır.

Vücudun İnsülin Hassasiyetini Yükseltmek İçin Beyaz Lahana KürüBeyaz Lahana Kürü Ne Kadar Süre Kullanılacak ?

Kür toplamda on beş günlüktür ancak beş gün uygulandıktan sonra üç günlük bir ara vermek gereklidir. Yani beş gün günde üç defa uygulayıp üç gün ara verip sonra yeniden bir beş gün günde üç kez kullanın, sonrasında yeniden üç günlük ara ve son beş günlük uygulama.

Kaynak: Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU

  • Site Yorum

Bir yorum bırak