Doğum Kontrol Yöntemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğum Kontrol Yöntemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Paylaş
 

Doğum Kontrol Yöntemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğum kontrol yöntemleri gebelik oluşmaması için uygulanan yöntemlerdir. Bu yöntemlerin sağlıklı olması çok önemlidir. Kişilerin yaşayış biçimi ve inançlarına da uygun olması gerekir.

Eğer hangi yöntemi kullanacağınıza karar vermezseniz doktorunuza başvurabilirsiniz.

  1. Takvim yöntemi: Bu yöntemi genelde düzenli adet gören kadınlar uygular. Yumurtanın tüplere atılmasının zaman hesabı yapılır. Bu dönemlerde ilişkiye girilmez. Fakat yumurtlama zamanı tam tahmin edilemeyeceği için gebe kalma olasılığı yüksektir.
  2. Bazal vücut ısısı yöntemi: Düzenli olarak her sabah vücut ısısının kontrol edilmesiyle yumurtanın tüplere atılma zamanı tahmin edilir. Bu yöntemle de gebe kalma ihtimali yüksektir.
  3. Servikal palpasyon yöntemi:  Kadın vajinanın içine düzenli olarak hergün elini sokarak rahim ağzına dokunur. Bu şekilde rahim ağzında meydana gelen değişiklikle yumurtanın tüplere atılma zamanı tahmin edilir. Bu dönemlerde cinsel ilişkiden uzak durulur. Bu yöntemde de gebe kalma ihtimali yüksektir.
  4. Doğum Kontrol Yöntemleri Hakkında Bilinmesi GerekenlerServikal mukus yöntemi:  Vajenin içine dokunarak salgılanan sıvı kontrol edilir. Sıvıdaki değişikliklere göre yumurtanın tüplere atılma zamanı tespit edilir. Tespit edilen zamanlarda cinsel ilişkiden uzak durulur. Gebe kalma ihtimali yüksektir.
  5. Semptotermal yöntem: kadının vücut ısısını ölçme, vajendeki sıvıları ve rahim kanalını kontrol etmesiyle oluşan değişiklikleri yumurtanın tüplere atılma zamanını tahmin ederek bu dönemlerde ilişkiden uzak durması yoluyla yapılır. Fakat gebelik olasılığı yüksektir.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak