Hamilelikte Bunlardan Uzak Durun

Hamilelikte Bunlardan Uzak Durun
Paylaş
 

Hamilelikte Bunlardan Uzak Durun

Hamilelik döneminde yediğimiz içtiğimiz gıdalara her zamankinden daha çok önem veririz. Artık iki canlı olduğumuz için yediğimiz her besinin bebeğimizin gelişimi açısından çok önemli olduğunu biliriz. Hamilelik döneminde yediğimiz içtiğimiz yararlı besinler kadar, zararlı olan besinlerden uzak durmakta oldukça önemlidir. Zararlı besinler hayati bir risk taşımasa da bebeğin gelişiminde tehlikeler oluşturabilir.

  • Gebelikte çiğ etten kesinlikle uzak durmanız gerekir. Yediğiniz etlerin kesinlikle çok pişmiş olmasına dikkat edin. Salam, sucuk, sosis gibi yiyecekleri pişirmeden tüketmeyin. Pişmemiş ve ya çiğ etlerde bulunan toksplazma paraziti düşüğe sebep olabilmektedir. Aynı şekilde çiğ deniz ürünlerinden de uzak durmalısınız. Bu ürünler hamilelikte zehirlenmeye yol açabilir. İstiridye, midye ve karides gibi deniz ürünlerinden mümkün olduğu kadar uzak durun. Yediğiniz yumurtanın da iyi pişmiş olmasına özen gösterin.
  • Siyah çay demir emilimini azaltan bir içecektir. Bu yüzden gebelik sürecinde siyah çaydan uzak durmaya çalışmanız gerekir. Siyah çayın fazla tüketimi kansızlığa yol açabilmektedir.
  • Hamilelikte Bunlardan Uzak DurunHazır meyve sularından uzak durun bunun yerine kendi sıktığınız taze meyve sularından için. Çünkü hazır meyve sularında çok fazla şeker vardır.
  • Kesinlikle pastörize edilmemiş her üründen uzak durmanız gerekir.pastörize edilmemiş besinlerde listeria adında bir bakteri bulunmaktadır. Bu bakteri anneye ve bebeğe zarar verebilir. Süt ve süt ürünleri olarak tükettiğiniz her besinin pastörize olduğuna dikkat edin.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak