Moraliniz Bozukken Yemeniz Gereken Besinler

Moraliniz Bozukken Yemeniz Gereken Besinler
Paylaş
 

Moraliniz Bozukken Yemeniz Gereken Besinler

Canınız mı sıkıldı, keyfiniz yerinde değil mi? Peki bu durumdan nasıl kurtulacağınızı bilmiyor musunuz ? Bilim adamları yapılan araştırmalara göre bazı besinlerin ruh sağlığına iyi geldiği konusunda hemfikir olduklarını belirtiyorlar. Peki moraliniz bozukken yemeniz gereken yiyecekler neler?

  • Brüksel lahanası, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin içeriğinde depresyon belirtilerinin azalmasına sebep olan folik asit ve B vitamini içermektedir. Serotonin, folik asit,nörepinefrin beyinde duygu durum kimyasal sentezi için gereklidirler. Bazı bilim adamları da araştırmalarına göre folik asitin ruhsal hastalar üzerinde olumlu etkisi olduğunu düşünüyor.
  • Portakal, papaya gibi B6 vitamini ve folik asit içeren meyvelerde ruh sağlığına iyi geliyor. B6 vitamini ve folik asit bileşenleri depresyonu engelliyor.
  • Beyin fonksiyonları açısından oldukça etkili olan balık da depresyonu engelliyor. İçeriğindeki omega3’ün duygu durum yükseltme gücü olduğu biliniyor. Uskumru ve somon gibi omega 3 yönünden zengin civa yönünden düşük seviyedeki balıkları tercih etmeniz gerekir.
  • Araştırmalara göre safran baharatı da ruh sağlığı konusunda oldukça etkili bir baharat. Yemeklere katarak da kullanabilirsiniz.
  • Moraliniz Bozukken Yemeniz Gereken BesinlerÇikolata araştırmalara göre beyinde adeta bir uyuşturucu etkisi göstermektedir. Serotonin ve dopamin artıcı bir etkiye sahip olan çikolatanın vücuda memnuniyet verdiği söyleniyor. Çikolatadaki kafein de enerji artıcı etkiye sahip.
  • Uluslar arası çalışmalar sonucunda depresyon tedavisinde kullanılan bir bitki olan kantaron bitkisinin de ruh sağlığına iyi geldiği kanıtlanmıştır.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak