Hamilelikte Yaşanabilen Enfeksiyonlar Hastalıklar

Hamilelikte Yaşanabilen Enfeksiyonlar Hastalıklar
Paylaş
 

Hamilelikte Yaşanabilen Enfeksiyonlar Hastalıklar

Hamilelikte karşılaşabileceğiniz bazı hastalıklardan ve bu hastalıklara yakalınca yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz.

Kızamıkçık: Hamile kadınların çoğu küçüklükte bu hastalığı geçirmiş yada aşı olmuştur bu yüzden de kızamıkçığa karşı bağışıklık kazanmışlardır. Kalan çok az miktardaki hamileden birkaç tanesi bu hastalığı geçirebilir. Bunun bebek üzerinde büyük etkisi vardır. Kızamıkçık hastalığı havadaki mikropların solunmasıyla bulaşmaktadır, belirtileri birkaç hafta sonra görülmeye başlar. 12. Hafta öncesi geçirilen kızamıkçık hastalığı bebekte katarakt, kalp bozukluğu veya sağırlık yapabilir.

Suçiçeği: Kişiden kişiye bulaşan bir hastalıktır ve kuluçka süresi 10 – 21 gün arasındadır. Hamilelikte bu hastalığa yakalanan kişi sayısı oldukça azdır. (Binde bir). Hamileliğin ilk sekiz haftasında geçirilen bu hastalığın düşüğe etkisi yoktur fakat sekiz ve yirminci haftalar arasında olursa bebeğin cildinde, el ve ayaklarında, mesanesinde, beyninde sorunlar meydana gelebilmektedir. Eğer bu hastalık belirtileri varsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Toksoplazma: Bu hastalığı da toplumda çok kişi geçirdiği için bağışıklık kazanmıştır. Enfeksiyon çok hafif geçtiği için nezleye benzediğinden fark edilememiş olabilir.ilk defa hamilelikte görmek nadir bir durumdur fakat bebekte ciddi sorunlara sebep olabilir. Hastalığın bebeğe geçtiği tespit edilebilirse bazı kadınlar gebeliği sonlandırma kararı alabilir.

Hamilelikte Yaşanabilen Enfeksiyonlar HastalıklarListera: Bu hastalık yiyecek yoluyla geçmektedir. Hamilelik sırasında pek yaygın görülmeyebilir. Düşük ve bebek ölümü ile sonuçlanabilir. Hamilelik sırasında bu hastalıktan kaçınmak için önlem almak gerekir.

Porvovirüs: Kızamıkçığa benzeyen bir hastalıktır fakat çok hafif geçirildiği için kişi fark etmeyebilir. Öksürme hapşurma yoluyla bulaşacağı gibi yatak yastık gibi bazı eşyalardan da bulaşabilir. Hamilelikte fazla görülmez fakat geç düşüklere sebep olabilir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak