Hamilelikte Kanama

Hamilelikte Kanama
Paylaş
 

Hamilelikte Kanama

Hamileliğin ilk üç ayında vajinal bir kanama aslında normal değildir. Halk arasında üstüne adet görme olarak kabul edilse de aslında bir düşük tehlikesi olabilir.

Genelde kanama öncesi kasıklarda ağrı ile birlikte meydana gelir. İlk olarak kırmızı kan lekesi daha sonra kahverengi akıntılar halinde devam eder. Rahimdeki kan mikroplarla beraber beklerken kahverengi haline dönüşür. Akıntının kahverengi olması az olmasının işaretidir. Hızla artan kanamalar tehlikenin olduğunu belirtir. Eğer vajinadan parça düşmeye başlamışsa düşük tehlikesinin yükseldiği anlamına gelir fakat bu parçalar düşük olduğu anlamına gelmez kan pıhtısı ortaya çıkmış da olabilir.

Bu parçayı suyun altına tutuğunuzda dağılıp gidiyorsa kan pıhtısı anlamındadır fakat et parçası kalıyorsa düşüğün başladığını anlayabilirsiniz.

Vajinadan kan geldiği anda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Aşırı kanama olduysa bebek kaybedilmiş olabilir. Doktorunuzun ultrasonografik incelemesiyle kontrol yapılmalıdır.

İlk üç ayda vajinal ultrason ile bakılmaktadır. Bunun bebeğe hiçbir zararı yoktur. Düşük riskini artırma ihtimali de yoktur. Vajinal ultrasonla birlikte bebeğin kalp atışları, kesesinin sağlamlığı, rahim ağzının açıklığına bakılarak düşük tehlikesi olup olmadığı anlaşılabilir.

Hamilelikte KanamaEğer kanama varsa en önemli önlem ilk önce istirahat etmektir. Düşük tehdidinin en önemli tedavisi bu şekildedir. Doktorunuz kanamayı önlemek için ilaç verebilir. Bunları mutlaka kullanmalısınız, doktorunuzun verdiği ilaçlar bebeğinize zarar vermeyecektir. Kanama geçtikten sonraki iki hafta cinsel temasta bulunmamalısınız.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak