Saç dökülmesine karşı maya maskesi

Saç dökülmesine karşı maya maskesi
Paylaş
 

Saç dökülmesine karşı maya maskesi

Maya maskesi son zamanlarda hem cilt için hem de saç için çok kullanılmaya başlandı. Çünkü mayanın içeriğindeki vitamin ve mineraller hem saçımız hem de cildimiz için çok gerekli.

Saç için kullanılmasının en önemli sebebi de içeriğinde keratin barındırmasıdır. İçeriğindeki B5 vitamini sayesinde saçlar daha dolgun bir görünüm kazanıyor. Ayrıca saçların dökülmesini engelleyip uzamasını da sağlıyor.

Sağlıklı bir insanın saçlarının yüzde doksanı sürekli uzama halindedir. Bu evre 2-6 yıl arası sürebilmektedir. Geriye kalan yüzde onluk kısmı ise 2-3 ay dinlenme evresindedir. Dinlenme evresi sonucunda bu saçlar dökülür ve yerine yeni saçlar çıkar. Bu döngü böylece devam eder. Sağlıklı bir insanın saçının günde 50-100 tel arası dökülmesi normal kabul edilmektedir.

Eğer saçlarınızın daha fazla dökülmesinden şikayetçi iseniz mutlaka saçınız için maya maskesi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Maya maskesi için gerekli malzemeler:

4 çorba kaşığı toz maya

1 bardak ılık süt veya su

Hazırlanışı:

4 çorba kaşığı toz mayayı ılık suyla eritin, erittiğiniz mayayı saç diplerinize iyice masajla yedirin. Bu maskenin saçımızda Saç dökülmesine karşı maya maskesikurumaması gerekir o yüzden uygulamadan hemen sonra saçınızı streç filmle kaplayın soğumaması için üzerinden havluyla sarın. Bu şekilde maskeyi saçınızda 1-2 saat bekletin. Daha sonra saçınızdan arındırına kadar bol su ile yıkayın.

Maya yüzde 50 oranında B grubu vitaminler protein, demir, fosfor, krom, magnezyum, çinko ve selenyum gibi vitaminler içerir. Bu sebeple mayayı protein – vitamin, mineral maskesi olarak da kullanabilirsiniz.

DİKKAT: Hızlı saç uzatan maya maskesi tarifimizi video anlatım olarak izlemek isterseniz burayı tıklayabilirsiniz !

  • Site Yorum

Bir yorum bırak