Sezaryen Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sezaryen Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Paylaş
 

Sezaryen Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sezaryen doğum tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda oldukça artış göstermeye başlamıştır. Özellikle acısız olduğu için de çoğu kadın tarafından tercih edilmektedir. Fakat narkozla birlikte yapılan bu müdahalede anne ve bebekte kalıcı hasarlar ortaya gelebiliyor. Bu nedenle doktorlar genelde bu doğum şeklini pek tavsiye etmiyor ve anneleri uyarıyorlar. Devlet tarafından önlem alındığı ve bir nedene bağlı olmadan sezaryenin yasaklandığı söylense de bazı doktorlarla anlaşan bayanlar rahatlıkla sezaryen yapabilmektedir. Bu yüzden annelerin sezaryen hakkında daha fazla bilgiye sahip olması gerekmektedir.

  • Araştırma sonuçlarına bakıldığında genelde bu yöntemin eğitim seviyesi yüksek kadınlarda tercih edildiği görülmektedir. Özellikle devlet hastanelerine göre özel hastanelerde daha fazla uygulandığı da araştırmalar sonucu görülmektedir. Sezaryen bir tür ameliyat olduğu için ameliyatlarda yaşanabilecek tüm riskleri taşımaktadır.
  • Ameliyat sonrası oluşabilecek enfeksiyonlarla da sorunlar yaşanabiliyor. Araştırmalar sonucu sezaryenle doğum yapan kadınların idrar yolları enfeksiyonlarına vajinal doğum yapan kadınlardan daha fazla rastladığı görülmüştür. Rahim içinde oluşan enfeksiyonlar da daha fazla yaşanmaktadır.
  • Sezaryen Doğum Hakkında Bilinmesi GerekenlerSezaryenli doğumlarda bebek için de bazı tehlikeler oluşabilmektedir. Özellikle anesteziye bağlı olarak bebeklerde solunum durması oluşma riski daha yüksektir. Bu şekilde doğurtulan bebeklerde acil sezaryen olguları, beynin havasız kalması, solunum durması gibi olaylar vajinal doğumla dünyaya gelen bebeklere göre daha fazla göülmektedir.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak