Bebeğinize Şarkı Dinletin ve Söyleyin

Bebeğinize şarkı dinletin ve söyleyin
Paylaş
 

Bebeğinize Şarkı Dinletin ve Söyleyin

Bebeğiniz 16. hafta itibari ile duymaya ve 24. haftadan itibaren dışarıdan duyduğu sesleri beyninde kaydetmeye ve yorumlamaya başlayacaktır. Genelde anneler ve babalar bebekle iletişim halinde olmak isterler. Bebeğin kendilerini hissetmesini isterler bunun için çaba gösterirler.

Babalar annelerin karnına elini koyarak bebeğin hareketlerini hissetmek ve seslerini duyurmak isterler. Anneler de özellikle yalnız kaldıklarında bebeklerinin onları daha rahat duyması için konuşmaya çalışırlar.

Bu dönemde bebekler için müzik rahatlatıcı olabilir. Özellikle anne veya babanın sesinden duydukları müzikler daha önemlidir. Bu dönemlerde bebekler aslında ince sesleri daha rahat duyabildikleri için annenin sesini hemen algılayabilirler. Babalar da bebeklerinin seslerini duyması için seslerini incelterek konuşabilir. Böylece çocuk anne ve babasıyla etkileşime girebilir. Anne karnında bebeğe dinletilecek müzikler için belirli seçimler yapabilirsiniz.

Genellikle yumuşak tonlardaki müzik ve sesler hem sizi hem de bebeğinizi rahatlatacaktır. Bebek müziğin sesini zor duyar diye daha yüksek sesle müzik dinletmenize gerek yoktur. Yumuşak melodili müzikleri kendiniz duyabildiğiniz kadar açarsanız bu bebeğiniz için de rahatlatıcı olacaktır.

Bebeğinize şarkı dinletin ve söyleyin

Bazı kaynaklara bebeğin annesinin kalbindeki ritmik sesleri duyduğu ve bu şekilde ritim duygusu geliştiği belirtilmiştir. Hatta bazı kaynaklarda b ritmik seslerin melodilere göre daha huzur verici olduğu söylenmektedir.

Bebek anne karnında dinlediği melodileri doğum sonrası ağlarken dinlediğinde daha hızlı sakinleşebilmektedir. Hatta anne karnında bebekle konuşmanın ve müzik dinletmenin çocuğun duygusal gelişimi açısından önemli olduğu söylenmektedir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak