Emzirme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Emzirme Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Paylaş
 

Emzirme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bebeğiniz doğdu ve artık hamilelik sürecinde olduğu gibi bir süre daha birlikte besleneceksiniz. Sizin beslenmeniz bebeğinizin beslenmesi açısından oldukça önemli. Peki bu dönemde karşılaşacağınız şeylerin farkında mısınız? İşte emzirme döneminde bilmeniz gerekenler.

  • Emzirmeye başladığınız zamanlar karın ağrısı yaşayacağınız aklınıza gelmiş miydi? Bazı kadınlarda emzirmenin ilk günlerinde regl ağrısı gibi ağrılar yaşanması doğaldır. Çünkü bu dönemde vücudunuz özel bir hormon üretir. Bu hormon rahminizde oluşabilecek kanamaları engellemek için kasılmalar yapabilir. Böylelikle vücudunuz iyileşmeye başlar.
  • Göğüslerinizden sızdırma olabilir. Bebeğiniz hakkında konuşmak, onu düşünmek, hatta başka bir bebek sesi duymak bile bunları artırabilir. Onun için de hazırlanmış göğüs pedlerinden kullanabilirsiniz.
  • Genelde kadınlar emzirme döneminde kendini sağılan inek gibi hissedebilir. Fakat eşiniz bu durumda tam tersini düşünüp sizi daha seksi bulacaktır.
  • Sütünüzü inek sütü ile karşılaştırmanıza gerek yok. Koku, renk bakımından inek sütüne benzeyecek diye bir şart yok. Hatta sütünüzün rengi bebeğinizin besin ihtiyacına göre de değişebilir.
  • Emzirme Hakkında Bilinmesi GerekenlerEmzirme döneminde her kadın düzenli beslenmeye önem verir. Fakat bu dönemdeyken çok fazla titizlenmeye sürekli yediklerinizi içtiklerinize kontrol etmenize gerek yok. Yeterince besin alıp almadığınızı düşünüp durmayın. Yine de çok fazla bu konuda hassassanız bunun için yazılan kitaplardan yararlanabilirsiniz.
  • Özellikle ilk aylarda bebeklerinizi sürekli emzirmek zorunda kalabilirsiniz bu durumda anne bunu sıkıcı bulabilir.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak