En İyi Kahve İçin…

En İyi Kahve İçin...
Paylaş
 

En İyi Kahve İçin… 

Büyüklerimiz bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır diye boşa dememişler. Kahve sevdiklerimizle birlikte hoş sohbetin yanında içilirse tadına doyum olmaz. Kahvenin tadını güzel yapan sebeplerden biri de kahvenin taze olması, buzdolabında veya oda sıcaklığında saklanması, köpük miktarı ve köpük kalitesine bağlıdır. Ayrıca kahve yapacağınız suyun kalitesi de lezzet açısından oldukça önemlidir.

Araştırmalar sonucu uzmanlar kireçli sulara sahip bölgelerde kahvenin elektrikli cezvelerde daha yoğun bir kıvam yakaladığını söylerken, yumuşak sulara sahip olan bölgelerde ise yoğun kıvamlı kahve için bakır cezveleri öneriyorlar. Sıcak su ile hazırlanan kahvenin kıvamı daha yoğun olsa da köpük miktarı azalıyor. Kireçli su ile yapılan kahvenin köpük miktarı daha fazla olsa da yumuşak su ile yapılan kahvenin köpüğü kadar uzun süre kalmıyor.

Kahvenin uzun süre tazeliğini korumak için buzdolabında saklayabilirsiniz.

En İyi Kahve İçin...Lezzetli bir kahve için sıcak su ile kahveyi hazırlamanız gerekir. Bunun yanı sıra kullandığınız suyun yumuşak olması ve bakır cezve içinde yapılması da oldukça önemlidir.

Kahvenin daha köpüklü olmasını ve köpüğün uzun süre dayanmasını isteyenler olabilir. Bu durumda kahveyi soğuk su ile pişirmeye başlamak, bakır cezve kullanmak ve mümkünse sert su kullanmak gerekiyor.

Önemli not: kahveyi içtikten sonra telvesini yüzünüze masaj yaparak sürün 15 dk bekleyin ve yıkayın.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak