Kadınlarda Kalp Krizi Belirtilerine Dikkat Edin !

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtilerine Dikkat Edin !
Paylaş
 

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtilerine Dikkat Edin !

Sağlıksız beslenme ve hareketsizlik nedeniyle son yıllarda kalp krizi riski daha da artış göstermektedir. Hatta kalp krizi yaşı daha da düşmeye başlamıştır. Kadınların dikkatli davranması ve olası bir kalp riskine karşı önlem alması gerektiğini düşünerek sizler için bu yazıyı hazırladık. Genel olarak kalp krizinde cinsiyet farkı bilinmese de kadınlarda erkeklere göre daha farklı kalp krizi belirtileri görülebilmektedir. Bu belirtiler önceden fark edilmezse ölümcül bir hal alabilir.

Kadınlarda kalp krizi belirtileri:

  • Nefes almakta zorluk çekmek kadınlara özgü kalp krizi belirtileri arasındadır diyebiliriz. Bunun en önemli sebebi ise kalbin kan pompalamasında meydana gelen sorunlardır. Dolaşım bozukluğu sonucunda ciğerlerdeki basınç yükselir, akciğerler olumsuz etkilenir ve nefes tıkanıklığı yaşanır.
  • Sırta, çeneye, omza doğru görülen ve kalp ağrısı denilen ağrı erkeklerde fazlaca görülmektedir. Ancak bu tip ağrılar kadınlarda tipik olmayabilir. Karın ağrısı, bel ağrısı,mide yanması şeklinde görülebilir.
  • Genelde mide bulantısı yaşayan kadınlar bunu sindirim sistemi ile alakalı sanabilirler. Mide bulantısının kalp krizi belirtisi olduğu akıllarına gelmez. Kadınlarda bu belirti erkeklere oranla daha fazla görülebilmektedir. Kadınlarda Kalp Krizi Belirtilerine Dikkat Edin !Ayrıca kusma ve mide yanması gibi şikayetlerde görülmektedir.
  • Yorgunluk, depresyon, anksiyete gibi belirtilerde kalp krizi belirtilerinden olabilmektedir.
  • Uygu bozukluğu, uyku apnesi, uykuda horlama gibi şikayetlerde aslında kalp krizi belirtisi olabilmektedir.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak