Vajinal ( Normal ) Doğumun Dezavantajları

Vajinal ( Normal ) Doğumun Dezavantajları
Paylaş
 

Vajinal ( Normal ) Doğumun Dezavantajları

Uzun bir hamilelik dönemi sonrasında artık hangi doğum yönteminin size uygun olduğunu anlamak için araştırmalara mı başladınız? Genelde kadınların buna doktorlarıyla birlikte karar vermesi daha doğru olacaktır. Her doğum yönteminde olabileceği gibi normaldoğumda da bazı dezavantajlar vardır. Tabi ki bunların hepsi sizin başınıza gelecek diye bir şey yok. Sadece vajinal doğumda bazı dezavantajları şimdiden bilmeniz için sizin için araştırdık.

  • Vajinal doğum sırasında perine bölgesinde farklı derecelerde yırtılmalar oluşabilir. Bunların çok veya az olma derecesi de iyileşme hızınıza mutlaka etki edecektir. Doktorlar bazen bu tarz düzensiz yırtıkların olmaması için “epizyotomi” yöntemi ile bir kesme işlemi yaparak bunun önüne geçebilirler. Bu yöntem sonrasında biraz ağrı ve rahatsızlıklar görülebilmektedir.
  • Doğum esnasında bebeğiniz doğum kanalından geçerken şişlik morluk gibi çok ciddi olmayan şeyler ortaya çıkabilir. Genelde forseps ve vakum kullanılan doğumlarda bu durumların görülme olasılığı daha yüksektir.
  • Vajinal ( Normal ) Doğumun DezavantajlarıNormal doğum sonrasında kalın barsak, idrar torbası ve pelvik organlarda sarkma görülebilir.
  • Vajinal doğumu tercih eden kadınlarda iri bir bebek varsa ve doğumun ıkınma evresi (2. Evre) uzun sürdüyse idrar kaçırma sorunu olabilmektedir.
  • Bazı vajinal doğum sonrasında kadınlarda “uterin atoni” yani rahim kaslarının kasılamaması sonucuna bağlı olarak kanamalar meydana gelebilir.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak