Hamileyken Yapabileceğiniz Egzersizler

hamileyken-yapabileceginiz-egzersizler
Paylaş
 

Hamileyken Yapabileceğiniz Egzersizler

Hamilelikte yapılan egzersizler doğum için de kolaylaştırıcı olabilir. Daha sağlıklı bir gebelik geçirmek istiyorsanız mutlaka düzenli egzersizleri yapmanızı öneririz. Fakat hamilelikte vücudun dengesi değişeceği için her hareketi kolaylıkla yapamayabilirsiniz. Yapılacak egzersizin hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından zarar vermemesi gerekir. Peki hamileyken ne tür egzersizler yapabilirsiniz. Modanzi ekibi olarak sizin için hamilelikte yapılacak en sağlıklı egzersizleri araştırdık.

Yüzme: Hamileyken yapabileceğiniz en iyi sporlardan biri yüzmedir. Suyun kaldırma gücü sayesinde su içinde fazla zorlanmadan rahatlıkla hareket edebilirsiniz. Yüzme vücut kaslarınızı çalıştırıp, geliştiren bir spor türüdür. Rahat hareket edebilme, nabız hızının düzenli olması ve doğru nefes alabilme gibi konulara dikkat ederek yüzebilirsiniz. Yüzmede dikkat etmeniz gereken en önemli nokta suyun yeterince hijyenik olmasıdır. Yüzdüğünüz suyun ılık olması da önemlidir. Gebelik döneminde yaralanma gibi kazalardan uzak durmak için suya atlamamalı ve suya dalıp içinde fazla nefessiz kalmamanız gerekir.

Yürüme: Yürüme gebeliğinizde belki de en rahat yapabileceğiniz spordur. Gebelik için en uygun egzersizdir. İlk defa gebelik döneminde egzersiz yapmaya karar verdiyseniz yürümek tam size göre.

hamileyken-yapabileceginiz-egzersizlerYavaş Tempolu Koşu (Jogging): Koşma da yürümek gibi gebelikte iyi gelecektir. Bunu yaparken mevsime uygun kıyafetler giymelisiniz ve nabzınıza göre koşma sürenizi iyi ayarlamalısınız. Yaz günlerinde güneşin daha az etkiye sahip olduğu sabah veya akşam saatlerini tercih edebilirsiniz.

Pilates ve Yoga: Bu sporları gebeliğiniz döneminde mutlaka deneyimli eğitmenlerle birlikte yapmalısınız.

Bisiklete Binme: Anne adayının dengesini kaybetme riski olabildiği için ilk üç ay dışında dışarıda bisiklete binmek uygun olmayabilir. Ev bisikleti ile bisiklet binme egzersizinize devam edebilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak