Hamilelikte Hastalık Belirtileri

Hamilelikte Hastalık Belirtileri
Paylaş
 

Hamilelikte Hastalık Belirtileri

Hamilelik hakkında çok fazla kitap okuyup araştırma yaptığınız halde bazen yaşadıklarınızın normal olup olmadığı hakkında pek fikriniz olmayabilir. Şimdi okuyacağınız belirtiler varsa mutlaka doktorunuza başvurmalı fikrini almalısınız.

  • Bulanık Görme Problemi: Hamileliğin sırasında ikinci yarıyı geçinde gözlerinizde bulanık görme, çift görme, yanıp sönen noktalar, göz kararması gibi problemler yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza gitmelisiniz. Yaşadığınız belirtiler pre-eklamsi sebebiyle olabilmektedir.
  • Çok Fazla Susama: İdrarınız koyu renkliyse ve aniden susadığınızı hissediyorsanız bu susuz kaldığınızın işareti olabilir. Aşırı derecede tuvalete çıkıyor ve susuyorsanız bu hamilelikte oluşan şeker yükselmesi belirtisi olabilir. Doktorunuzla bunu konuşup, kan şekerini ölçtürmelisiniz.
  • Bebek Hareketleri: 21 haftayı geçtikten sonra bebeğin hareketlerinde 24 saat boyunca azalma veya durma hissettiyseniz bebeğiniz stres altında olabilir. Ayrıca bebeğinizin normalden fazla hareket etmesi durumunda da derhal doktorunuzla iletişime geçin.
  • Hamilelikte Hastalık BelirtileriYüksek Ateş: Ateşiniz grip veya nezle olmadığı halde yükseldiyse ve 37.5 dereceyi geçtiyse hemen doktorunuzu arayın. Vücudunuz enfeksiyon kapmış olabilir. Ayrıca uzun süreli ateş yükselmesi (39 derece ve üstü) bebeğinizi tehlikeye sokabilir. Bu durumda doktorunuzla konuşmalısınız.
  • Karın Ağrısı: Midenizde kusma veya bulantı olmadığı halde çok fazla ağrı hissetmeniz bir kaç rahatsızlığın sebebi olabilmektedir. Reflü, hazımsızlık problemi vehatta besin zehirlenmesi olabilir. Özellikle hamileliğin ikinci yarısından itibaren görülmesi çok tehlikeli olabilir. Karnınızdaki ligamanlardan biri zehirlenmiş olabilmektedir. Plesantanın zarar görmesi ve erken doğum gibi bir olaya sebep olabilir.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak