Peskutan Çorbası Tarifi – Star Tv Soframız Sivas Bölümü – Leyla ‘nın Mutfağı

Peskutan Çorbası Tarifi - Star Tv Soframız Sivas Bölümü - Leyla 'nın Mutfağı
Paylaş
 

Peskutan Çorbası Tarifi – Star Tv Soframız Sivas Bölümü – Leyla ‘nın Mutfağı  

Hanımların ilgiyle takip ettiği yemek programı Soframız ‘ın Sivas bölümünde tarifi verilen birbirinden güzel Sivas yemeklerinin tarfini sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Soframız Sivas bölümünde yapılan yemeklerden Peskutan çorbası tarifini sizlerle aktarıyoruz.

Tariften önce peskutanın ne olduğunu sizlerle paylaşalım. Peskutan ekşimiş yoğutun kaynatılarak süzme haline getirilmesiyle oluşan süzme yoğurt demek.

Peskutan Çorbası için gerekli malzemeler: 

yarım kilo peskutan, yarım su bardağı yeşil mercimek, bir su bardağı yarma ( kırık buğday ), bir adet soğan, iki yüz elli gr kadar kemikli parça et (  kavrulmuş ), baharat olarak da nane ve pul biber ile tuz.

Peskutan Çorbasının hazırlanışı: 

Peskutanı bir tencerede sulandırın, içerisine buğday ve yarma katılarak peskutan kaynayana dek karıştırılarak pişirilir. Peskutan kaynadıktan sonra kavrulmuş et ilave edilir. Damak tadınıza göre tuz eklersiniz. Bu şekilde

Peskutan Çorbası Tarifi - Star Tv Soframız Sivas Bölümü - Leyla 'nın Mutfağı

yemek kıvamını bulana dek pişirilir.

Çorba bu kapta pişerken soğanlar başka bir tereyağında kavrulur, kavrulan soğanlara nane ve pul biber katılır. Çorba servis edilirken bu sos çorbada kullanılır.

Afiyet olsun 🙂

Daha fazla yemek tarifi için yemek tarifi kategorimize göz atabilirsiniz.

Kaynak:  startv.com.tr – Soframız Programı

  • Site Yorum

Bir yorum bırak