Divriği Pilavı Tarifi – Star Tv Soframız Sivas Bölümü – Leyla ‘nın Mutfağı

Divriği Pilavı Tarifi - Star Tv Soframız Sivas Bölümü - Leyla 'nın Mutfağı
Paylaş
 

Divriği Pilavı Tarifi – Star Tv Soframız Sivas Bölümü – Leyla ‘nın Mutfağı  

Star Tv ‘de yayınlanan gündüz kuşağı yemek programı Soframız ‘ın Sivas bölümünde yayınlanan tariflerle Sivas yemeklerini sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Soframız Sivas bölümünde yapılan yemeklerden Divriği Pilavı tarifini sizlerle aktarıyoruz.

Divriği Pilavı için gerekli malzemeler: 

Bir kilo kemikli koyun eti ( boyun kısmından olmalı ), iki su bardağı pirinç, bir su bardağı kuru üzüm, bir su bardağı haşlanmış nohut, iki tane soğan, dört yemek kaşığı kadar tereyağı, baharat olarak birer talı kaşığı nane ve karabiber.

Divriği Pilavının hazırlanışı: 

Koyun etini haşlayarak iri taneler halinde didikleyin. Daha sonra soğanlar yemeklik olacak şekilde doğranarak bir çay kaşığı kadar karabiberle birlikte ovulur. Pirinçlerde yıkanır. Daha sonra iki yemek kaşığı tereyağı ile ovulan Divriği Pilavı Tarifi - Star Tv Soframız Sivas Bölümü - Leyla 'nın Mutfağısoğanlar kavrulur. Daha sonra sırasıyla etler, haşlanmış nohut, üzüm ve pirinç koyulur. Pirinçlerin üzerine de tane karabiber atılır. Daha sonra aldığı kadar suyla pişirilir. İsteğinize göre pilavı et suyu ile pişirebilirsiniz.

Afiyet olsun 🙂

Daha fazla yemek tarifi için yemek tarifi kategorimize göz atabilirsiniz.

 

Kaynak:  startv.com.tr – Soframız Programı

  • Site Yorum

Bir yorum bırak