Çocuklara Yemek Yemeyi Nasıl Sevdirebiliriz ?

Çocuklara Yemek Yemeyi Nasıl Sevdirebiliriz ?
Paylaş
 

Çocuklara Yemek Yemeyi Nasıl Sevdirebiliriz ?

Sizler de çocuklarınıza yemek yediremeyen annelerdenseniz bu konu hakkında sizin için tavsiyelerimiz olacak. Bu şekilde onlara daha istekli bir şekilde yemek yedirebilirsiniz.

  • Öncelikle ona yemeği yedirmekte kararlı olmasınız. Çocuğunuza bunu belirtmek için bu akşamki yemeğiniz bu, beğenmediğiniz durumda başka bir yemek yok diye anlatabilirsiniz. Bu şekilde yemeklerini yemediklerinde farklı bir seçeneğin olmadığını anlayacaklardır. Yemeği reddettiklerinde çocuklar hemen hasta olacak anlamına gelmez.
  • Çocukların tat alma duyusunun büyüklerden daha hassas olması onlara güzel yiyecekler sunmamıza neden olabilir. Mesela çocuğunuz zeytinden nefret ettiğini söyleyebilir. Zeytini sarımsak sosu ile birlikte yemeyi daha sevebilir. Bu sadece bir örnek hayal gücünüzle daha farklı ve değişik şekilde yiyecekleri ona sunabilirsiniz.
  • Çocuğunuza tehditle veya yalvarmalarla yedirmeye çalıştığınızda ters tepebilir ve bu daha çok inatlaşmasına sebep olabilir. Özellikle çocuklar sebze yemeği reddeder fakat sebzeleri onların zevkle yedikleri yiyeceklerin içine katarak yedirebilirsiniz. Et yemeği içine patlıcan, bezelye, kabak eklenebilir. Makarnayı da bir çok sebze sosuyla ona sunabilirsiniz. Ayrıca ıspanağı sevmeyen çocuğunuza ıspanaklı kekle birlikte ıspanak yedirebilirsiniz.
  • Çocuklara Yemek Yemeyi Nasıl Sevdirebiliriz ?Akşam yemeğine sofraya birlikte oturan bireylerin çocuklarının daha sağlıklı beslendiği uzmanlar tarafından araştırılmış. Akşam yemeğine birlikte oturma planı yapsanız bile çocuğunuz masada uzun süre sizinle oturmaktan sıkılabilir. Yürümeye yeni başlayanlar için 5dk, 5 yaşlarındaki bir çocuk için 15dk yeterli bir süredir.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak