Gebelik Diyabeti Nedir ? Ne Yapmak Gerekir ?

Gebelik Diyabeti Nedir ? Ne Yapmak Gerekir ?
Paylaş
 

Gebelik Diyabeti Nedir ? Ne Yapmak Gerekir ?

Gebelik diyabeti, gebe anne adaylarının yaklaşık %3’ünden daha azının yakalandığı gebeliğe özgü bir diyabettir. Tüm diyabet rahatsızlıklarına bakıldığında pankreasın salgıladığı, bedenin glikozu kullanacağı yakıta çevirmesine yardım eden insülin hormonu yeterince üretilmez ve ya işlenmez. Gebelik döneminde bebeğin artan enerji gereksinimini karşılamak için annenin daha fazla insülin üretmesi gerekir. Hormonal değişiklikler bazen insülini işleme yöntemine karışabilir ve bu da kan şekerinin yükselmesine sebep olur. Bu durum glikoz tarama testinde belirlenebilmektedir. Genelde uyarı semptomu yoktur ama bazen aşırı yorgunluk ve susuzluk şeklinde hissedilebilir.

Kan şekeri yükselmesi bebeğin aşırı şeker almasına ve bunu işlemek için kendi insülinini üretmesine bunun yağ olarak depolanmasına yol açar. Macrosomia adındaki bu durum normal doğum kilosunun üstünde gelişmesine sebep olabilir. Genellikle büyük bebekler hiçbir sorunla karşılaşmadan dünyaya gelmektedir ama travmatik bir doğum ya da sezaryen riski de vardır.

Doktorunuz hamilelik tanısı konduğu zaman sizi bir beslenme uzmanına yönlendirebilir. Beslenme uzmanı bu güne kadar sürdürdüğünüz beslenme alışkanlıklarını gözden geçirir ve kilonuzla birlikte hamileliğin kaçıncı haftasında olduğunuza bakarak bazı değişiklikler önerebilir. Daha önceden onaylanmış bir egzersiz programını yürütmekle kan şekerini düzeyinizin kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilirsiniz. Kan şekeri düzeyinin sabitlendiğini anlamak için haftada bir ve ya daha fazla kontrolden geçmeniz gerekebilir. Eğer yapılan uygulamalar işe yaramazsa hamilelik

Gebelik Diyabeti Nedir ? Ne Yapmak Gerekir ?

diyabetine sahip kadınların %10’unda olduğu gibi insülin iğnelerine başlamanız gerekir. Yapılan bu iğnelerin bebeğe

hiçbir kötü etkisi yoktur. Genelde günde iki kere uygulanacak iğnenin nasıl yapılması gerektiği size gösterilir.  Ev tipi glikoz ölçüm aletiyle de kan şekeri düzeyinizi ölçebilirsiniz. Yapılan kontrollerde bebeğin kalp atım hızı ve boyu da ölçülür. Genelde hamilelik diyabeti doğumdan sonra sona erkek fakat ileri yaşlarda diyabet olma riskiniz artabilir.

Gebelikle ilgili daha fazla yazı için gebelik kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Anne olacak dedi ki:

    Ben bu dertten muzdaribim 🙁

  2. Şeyda dedi ki:

    Bunun bitkisel tedavisi var mı acama ? Cevap verebilecek olursa seyda_06@hotmail.com ‘a yazabilirmi lütfen

Bir yorum bırak