Erken Doğum Hakkında Kısa Bilgi

Erken Doğum Hakkında Kısa Bilgi
Paylaş
 

Erken Doğum Hakkında Kısa Bilgi

Amerika’da doğumların %10’u normal kabul edilen 37 – 42. Hafta aralığından önce gerçekleşmektedir. Doğum sancıları 20. Hafta sonrasıyla 37. Hafta arasında başlayınca bu erken doğum olarak tanımlanmaktadır. Aslında bu sancılar her zaman doğuma yol açacak diye bir şey yoktur. Hamileliğin orta döneminden sonra gelişimi çok kritik olduğundan doğum ne kadar ertelenebilirse, bebeğin sağlıklı doğma olasılığı da o kadar artmaktadır. (Zamanından önce doğan bebeklere “prematüre” denir.

Erken doğumun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte sigara içmemek ve kendinize iyi bakmak bu riski azaltabilir. Rahim kasılmaları başladığında doğum kanalından bebeğin çıkabilmesi için rahim boynu incelir ve genişler. Zamanında gerçekleşen bir doğumdan farklı olan bu durum bebek gelişimini tamamlamadan ortaya çıkmaktadır. En sık rastlanan risk faktörleri arasında çoğul gebelik, daha önceki erken doğumlar, fibroid adı verilen rahim sorunları, plasenta sorunları, ikinci üç aylık dönemdeki kanamalar, fazla amnion sıvısı sayılabilir.

Doktorunuzun bilmesi gereken uyarılar şunlardır:

  • Hafif kramplar,
  • Sürekli devam eden sırt ağrısı,
  • Pelvis veya karında meydana gelen basınç,
  • Düzenli kasılmalar,
  • Olağan dışında vajina akıntısı ( doku, renk, miktar değişikliği)

Herhangi kuşkulu değişiklik olup olmadığını anlamak için doktorunuz rahim ağzınızı kontrol eder. Eğer kapalıysa

Erken Doğum Hakkında Kısa Bilgi

hissedilen erken doğum sancısı değildir. Eğer rahminizin boyu incelmeye ve genişlemeye başladıysa ultrasonla bakılır ve bebeğin kalp atışları kontrol edilir. Erken tanı konursa günde 8 – 10 bardak su içerek yatak istirahati ve ya serum yoluyla sıvı alarak hap iğne ya da serum yoluyla tokolitik türü ilaç verilip rahim kasılmaları durdurulur.

Gebelik konusunda daha fazla yazı için gebelik kategorimize bakabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak