Gebelikte 2. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Gebelikte 2. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi
Paylaş
 

Gebelikte 2. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi 

Geçen hafta içinde bebeğinizin oluşmasını sağlayacak ve sizin genetik yapınızın geçmesini sağlayacak yumurta hücresi gelişmektedir. Bu hafta ise bebeğinizin genetik yapısını tamamlayacak sperm hücresinin oluşumuna kısaca değinebiliriz.

Sperm hücresi baş gövde ve kuyruktan oluşmaktadır. Baş kısmı yumurta hücresinin içine girebilmek için gerekli maddeleri içerir, çekirdek kısmında ise babaya ait genetik yapı vardır. Gövde kısmı enerji deposuna sahiptir ve kuyruk kısmı hareketini sağlar. Yumurta hücresi yumurtlamadan sonra 12-24 saat içinde döllenmelidir.

Son gördüğünüz adet kanaması birkaç gün önce bitmiştir. Gebelik için sağ ve sol yumurtanızdaki bir hücre gelişmeye devam etmektedir. Yumurta hücresi folikül adı verilmekte olan içi sıvı dolu bir yapıda olgunlaşmaktadır. Bu folikül 18 – 20 mm arasında bir çapa ulaştığı zaman hormonların etkisi sonucu çatlar. İçerisindeki olgun yumurta hücresini serbest bırakır. Bebeğinizin içinde büyüyüp gelişeceği rahim iç tabası da gebeliğe uygun şekilde hazırlıklarına devam etmektedir. Adet döngünüz 28 gün ise yaklaşık olarak 14. Günde yumurtlama gerçekleşebilir.

Gebelikte 2. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı DizisiÜreme çağındaki kadınlar her ay adet görerek rahim iç tabakası gebelik için her ay tazelenir.

Yazı dizisinin diğer yazıları için hafta hafta gebelik etiketimizi takip edebilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Leyla kız dedi ki:

    ikinci hafta henüz çok başında olduğundan hiç bir şey anlaşılmıyor ya. En azından bende öyle oldu 🙂

Bir yorum bırak