Şişmanlık Psikolojisi

Şişmanlık Psikolojisi

Obez insanlar, küçük yaşlarda çevresiyle de uğraşmaya başlar. Çevreden gelen eleştriler ve alaycı konuşmalar içerisinde büyürler. Bundan dolayı da kendine olan güvenleri azalır, mutsuzlaşırlar bu da hayat kalitelerin de kötüleşme meydana getirir.

Ayrıca şişmanlıkla birlikte çeşitli hastalıklarla da baş etmek zorunda kalırlar. Ergenlik çağında başlayan obezite, yetişkin çağda da kalıcı olabilir.  Obez çocukların %60’ı obez gençlerin de %70-80’i obez yetişkin olma yolunda ilerlemektedir.

Obez insanları itici olarak gören insanlar, onların zayıf karakterli olabileceklerini düşünür. Genelde obezler insanlar içerisinde beğenilmez, kabul edilmezler ve bunların disiplinsiz, motivasyonsuz insanlar olduğu sanılır. Bu şekilde davranışlara maruz kalan obezler kendilerine olan saygılarını da yitirmeye başlar.

Genel olarak da

– Kilolu insanların kendilerine olan saygısının yetersiz olduğu kilo vermekle bunun yerine geleceğine inanılır.

– Kişisel disiplinden yoksun, dış görünüşlerini önemsemeyen insanlar oldukları düşünülür ve sık sık obez insanlar ikaz edilerek kendilerine bakmaları gerektiği söylenir.

– Obezler başarısız diyetler sonucu yine kendilerini suçlayarak psikolojik bunalıma girerler. Kendilerinin iradesiz ve güçsüz olduklarını düşünürler.

– Çoğu insan tarafından şişmanlık fiziksel olarak hoşlanılmayacak bir şey olarak görülür.

– Şişman insanlar başkaları tarafından sürekli suçlanır ve eleştirilir.

Obez insanların bu durumda ne yapması gerekir?

-Kişinin kendisine saygısı olmadığından kilo vermesi de zorlaşacaktır. Obezler, “kendime değer veriyorsam eğer dış görünüşümle de ilgilenmeliyim” diye düşünmelidir.

Şişmanlık Psikolojisi– Vücutlarını kabul etmek için kilo vermekten önce kendilerini her haliyle sevmeleri gerekir. Bu daha kolay kilo ve mutlu bir şekilde kilo vermelerini sağlar.

– Kendilerine olan özgüvenlerinin yerine gelmesi için çaba göstermeleri gerekir.

– Daha sağlıklı bireyler olmaları için kilo vermeleri gerektiğine inanmaları gerekir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak