Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı
Paylaş
 

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı

Çocukların ağız ve diş sağlığındaki en önemli görev anne ve babaya düşmektedir. Dişini fırçalama alışkanlığını da en iyi siz kazandırabilirsiniz. bunu nasıl yapacağınız konusunda endişeleriniz varsa bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Çocuğunuz ağız gelişimi tamamlarken önce 20 daha sonra 32 tane dişi olacaktır. Bütün çocuklar birbirinden farklı olduğu için ilk dişinin çıkması en erken 3 aydan itibaren başlayabilir. Bu dönem her çocuklukta farklılık gösterdiği için 12. Aya kadar olabilir. Genellikle ilk olarak alt ve orta dişler çıkar. 6 yaşlarında ise çocuğunuzun artık ömür boyu kullanacağı ilk dişi çıkmaktadır.

Adım adım diş bakımı:

  1. Çocuğunuzun dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren dişlerinin fırçalanması gerekir. Bunları günde iki defa yaşına uygun bir macun ve fırçayla temizlediğinden emin olun ve çocuğunuzu kontrol edin.
  2. Diş fırçalarken nazik ve dikkatli hareketlerle dişin her yüzeyinin doğru şekilde temizlenmesi oldukça önemlidir.
  3. Çocuğunuzun diş sağlığı için günde dörtten fazla şekerli içecek ve yiyeceklere temas etmemesine dikkat edin.
  4. Çocuğunuzu 6 ayda bir düzenli olarak diş doktoruna kontrole götürün.

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımıİki yaşının altında çocuğunuz varsa ona uygun fırça ve diş macunları kullanırsanız çocuğunuz rahat eder. Küçük dişleri daha sağlıklı bir gelişim geçirir. Küçük ağızları için özel hazırlanmış yumuşak uçlu fırçaları tercih edebilirsiniz. 3-5 yaşlarındaki çocukların tüm dişleri çıkmıştır ve sabah akşam olmak üzere 2 dakika süresince dişlerini fırçalamaları sağlıklı dişler için çok gereklidir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak