Gebelikte 3. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Gebelikte 3. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi
Paylaş
 

Gebelikte 3. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi 

Sperm hücrelerinin vajinada başlayan yolculukları ortalama 10 saat içinde tamamlanmaktadır. Süre tamamlanınca milyonlarca sperm hücresinden çok az bir kısmı yumurta hücresini görebilmektedir. Yumurta hücresinin çevresinde içeriye girmek için yapılan savaş ortalama 24 saat sürmektedir. Bu sürenin sonunda yumurta hücresi istediği spermi seçecek ve onu içeri alacaktır. Sperm hücresinin yumurta hücresini içine girme süresi yaklaşık olarak 20 dakika gösterilecek çaba sonucunda oluşur. Artık başka bir sperm hücresi yumurtaya giremez.

Sperm hücresi içeriye girince hücre çekirdeğini aramaya başlar çünkü getirdiği kromozomları oraya bırakması gerekir. İçerisinde 23 tane kromozom olan yumurta hücresine 23 kromozomlu sperm hücresi girer ve kısa sürede bunlar birleşir. Artık yeni bir canlı oluşmuştur.

Yumurta hücresine ulaşan sperm hücresi eğer Y kromozomu taşıyorsa erkek, X kromozomu taşıyorsa dişi canlı meydana gelmiştir.

Gebelikte 3. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı DizisiEğer yumurtlama esnasında bir yada daha fazla yumurtalıkta birden fazla yumurta hücresi olgunlaşmış ve bunlar döllenmişse çoğul gebelik meydana gelir. İyi ayrı spermle iki ayrı yumurtanın döllenmesi sonucu çift yumurta ikizleri, tek yumurta hücresi döllenmesi sonucunda döllenen hücre ikiye ayrılır ve ayrı canlılar oluşursa tek yumurta ikizi oluşmuştur. Tek yumurta ikizlerinin genetik yapısı tamamen aynıdır. Buna bağlı olarak göz rengi, saç rengi, kan grupları ve cinsiyet gibi genetik özellikleri de birbirinin aynıdır.

Yazı dizisindeki diğer yazıları için hafta hafta gebelik etiketimize bakabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak