Gebelikte 4. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Gebelikte 4. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi
Paylaş
 

Gebelikte 4. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi 

Geçen haftanın başında artık yumurtlama gerçekleşti. Eşinizin sperm hücresi ile yumurta hücreniz karşı karşıya geldi. Yumurta hücreniz istediği spermi seçti. Eşiniz ve sizin 23 kromozomlu hücreleri bir araya geldi ve bebeğinizin ilk hücresini oluşturdu. Zigot adı verilen yeni hücre artık bölünmeye başladı.

Rahim iç tabakasına ulaşana kadar bu hücre bölünerek blastosist adını alacak. Oluşan bu hücre topluluğu rahminizdeki en doğru yere bu hafta yerleşecek. Bu hafta kan testi ile beta HCG hormonu ölçümü yapılarak gebe olup olmadığınız bilinebilir. İdrar testleri ise genellikle gecikmeden sonra doğru sonucu vermektedirler.

Gebelikte 4. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı DizisiBu hafta sonlarında adet görmeseniz bile adet görecek gibi yorgunluk ve halsizlik hissedebilirsiniz. Özellikle göğüslerde dolgunluk, bel ağrıları, uykuya düşkünlük gibi belirtiler hissedilebilir.

Kan testi sonucunda sadece beta HCG değeri ile belirlenen ve kimyasal gebelik adı verilen gebeliklerin kaybedilmesi düşük olarak adlandırılmamaktadır.

Yazı dizisinin diğer yazıları için hafta hafta gebelik etiketimizi takip edebilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak