Gebelikte 5. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Gebelikte 5. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi
Paylaş
 

Gebelikte 5. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi 

Bu hafta büyük olasılıkla adetiniz geciktiği için şüphelenmeye başladınız bunun için de gebelik testi yapmaya karar verdiniz.   Eczaneden alınan ve idrardaki sonuca göre belirlenen testler kandan idrara geçen beta HCG hormonu belli bir seviyeye gelmediği sürece doğru bir bilgi vermeyebilir. Eğer test negatif çıkarsa ve gebelikten şüpheleniyorsanız kan testi yaptırabilirsiniz.

İdrar testiniz pozitif çıktıysa hatalı çıkma olasılığı çok düşüktür.

Bebeğiniz hızlıca büyümeye başlıyor ve bu hafta sonunda boyu 1.5 – 2mm olabilir. Artık kalbi bu hafta sonu atmaya başlayacaktır. İlk üç aylık dönemde genellikle anne adaylarında bulantı, koku hassasiyeti, iştahsızlık ve kusma görülebilir. Anne adayları bebeklerini besleyemediklerini düşünürler. Kendinizi yemeye zorlamaktan vazgeçin. Aşırı beslenme bozukluğunuz olmadığı sürece bebeğinize zarar vermezsiniz.

Aşırı yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler yerine protein, sebze, meyve, kalsiyum tüketin ve sıvı alımına önem verin.

Gebelikte 5. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı DizisiÖzellikle çiğ et tüketiminden uzak durun ve yiyeceklerinizin temiz olmasına özen gösterin.

Cinsel yaşamınız hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Düşük riski, erken doğum riski, kanama  gibi özel durumlarda doktorunuz kısıtlama getirebilir.

Dizinin diğer yazıları için hafta hafta gebelik etiketimizi takip edebilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak