Gebelikte 6. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Gebelikte 6. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi
Paylaş
 

Gebelikte 6. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi 

Bu hafta sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 3mm’dir. Bu hafta yaşadığınız duygusal dalgalanmaların sebebi hormonlarınız olabilir. Bulantılar sayesinde sabah güne başlarken hamile olduğunuzun farkına varıp buna göre hayatınızı sürdürebilirsiniz. Bu dönemde mide bulantısı dışında baş dönmesi, idrara sık sık çıkmak, yorgunluk gibi belirtiler de oluşabilir. Artık meme uçlarınızda koyulaşma ve göğsünüzde dolgunluk oluşabilmektedir. Süt bezleri hazırlık yapmaya başlamıştır. Memelerinizdeki dolgunluk rahatsız ediyorsa sutyeninizi değiştirebilirsiniz.

Bu hafta doktorunuz vajinal ultrasonografi yapmak isteyebilir. Bu bebeğinize zarar vermez. Doktorunuz önermediği sürece hiçbir ilaç kullanmayınız. Bebeğinize zarar verecek alkol, sigara, uyuşturucu gibi tüm kötü alışkanlıklardan gebelik süresince uzak durmanız gerekir.

Bu hafta artık plasenta görevini yapmaya başladı. Sizden gelen besin ve oksijen maddelerini bebeğinize gönderecek, bebeğinizden aldığı artık maddeleri ve karbondioksiti de size geri getirecek bir dolaşım sistemidir.

Gebelikte 6. Hafta | Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisiİlk haftalarda yaşanan düşükler anne ve babayı ne kadar üzse de aslında sebebi insan neslinin sağlıklı devam etmesidir. Anne ve babadan gelen kromozomlar sonucu yeni canlıda hata varsa vücut hamileliği iptal eder ve anne ile babaya sağlıklı bir bebek daha doğma şansı verir.

Yazı dizisindeki diğer yazıları için hafta hafta gebelik etiketimizi takip edebilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak