Bebeğinizin Daha Zeki Olması İçin Hamilelik Döneminde Bunları Yapabilirsiniz

Bebeğinizin Daha Zeki Olması İçin Hamilelik Döneminde Bunları Yapabilirsiniz

Araştırmalara göre zekanın aslında genetik bir faktör olduğu söylenir. Fakat hamilelik döneminde yapacağınız bazı şeyler de bebeğinizin daha zeki olmasını sağlayacaktır. Sizin beslenmeniz, duygusal haliniz, sağlık durumunuz bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Şimdi sıralayacağımız maddelerin kesinliği yüzde yüz diyemeyiz ama sağlık açısından oldukça gerekli oldukları kesin.

  1. İdeal kilo alın: Uzmanlar vücut ağırlığınızın yüzde yirmisi kadar kilo almayı normal kabul ediyor. Bunun üstünde ya da altında kilo alımının bebeğin zekâsında olumsuz etki yaratacağını söylüyorlar. Bunun nedeni de aldığınız kilonun bebeğinizin beynini, ağırlığını ve zekâsını etkilemesi.
  2. Tiroidinizi düzenli şekilde kontrol ettirin: Düşük troit bezi hamilelik döneminde anne adaylarının yüzde ikisini etkiliyor. Araştırmalar sonucu bu annelerin bebeklerinin zekâ gelişiminin diğer bebeklere göre daha az olduğu söyleniyor. Bu hormonlar için yapılan testler pahalı olduğundan normal gebeliklerde yapılmıyor. Saç dökülmesi, yorgunluk, üşüme, konsantrasyon düşüklüğü gibi belirtiler varsa bu testi yaptırmanız faydanıza olacaktır.
  3. Egzersiz yapın, hareket edin: Hamilelik döneminde egzersiz yapan ve yapmayan annelerin çocukları 5 yaşına gelince zaka seviyelerine bakıldığında egzersiz yapan annelerin çocuklarının daha zeki olduğu ortaya çıkmıştır.
  4. Bebeğinizin Daha Zeki Olması İçin Hamilelik Döneminde Bunları YapabilirsinizDiş kontrolünüzü ihmal etmeyin: Hamilelik döneminde diş sağlığı sorunu yaşayan annelerin diğer annelere göre 7 kat daha fazla düşük kiloda ve ya prematüre bebek dünyaya getirme olasılığı olabiliyor. Bu çocuklar gelişim aşamasında güçlük çekiyor. Mutlaka diş kontrolü yaptırın.
  5. Vitaminleri ihmal etmeyin: Demir ve B12 vitamini bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Sadece gıdalar bunun için yeterli olmayabilir. Mutlaka demir içeren tablet alınmalı.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak