Bebeğinizi İsilikten Koruyun

Bebeğinizi İsilikten Koruyun
Paylaş
 

Bebeğinizi İsilikten Koruyun

Bebeğinizin cildinde, nemden ve aşırı sıcaktan etkilenen ter bezlerinden dolayı kızarıklıklar meydana gelebilir. Özellikle küçük bebeklerde daha fazla görülen bu durum anne ve bebeği huzursuz etmektedir.

  • İsiliğin de çeşitleri vardır. Hafif şekilde görülen isilik su kabarcığı şeklindedir ve bu kabarcıklar patlayıp dökülebilir. İleri vakalarda isilik ise su toplayan kaşıntılı, kırmızı döküntülerle oluşabilmektedir. Bunlar kaşınmaya ve ya karıncalanmaya sebep olur. Birkaç gün kaybolduktan sonra tekrar görülebilir. Korunmak için bebeğinizi daha sık yıkamanız ve sıcak havalarda gereğinden fazla kalın giydirmemeniz gerekir.
  • Bebeğinizin cildi oldukça hassas olduğundan ısı değişikliklerinden dolayı isilik de yetişkinlere göre daha fazla görülür. Özellikle bebeklerin baş bölgelerinde ve kıvrım yerlerinde görülmektedir.
  • İsiliğin oluşmaması için sıcak ortamda bebek kalın giydirilmemeli. Teri çeken pamuklu kıyafetler tercih edilmeli ve ıslandıklarında sürekli değiştirilmelidir. Bebeğinizi de sık sık yıkamanız gerekecektir. Kış ayında bile olsanız evin ısı derecesi 23 – 24 derece olmalıdır. Özellikle sarışın ve açık tenli bebeklerde daha fazla görülebilen bir problemdir.
  • Bebeğinizi İsilikten Koruyunİsiliğin tedavi sürecinde bol bol bebeğe banyo yaptırılmasının dışında eğer cildinde kaşıntı fazlaysa bunu giderecek kremler doktor kontrolünde kullanılabilir. Doğal ve hijyenik deniz suyu da ter bezlerini açık tutacağı için aşıları tamamlanmayan bebeklere yaz aylarında iyi gelebilir.
  • Genelde kilolu bebeklerin kıvrımlı yerleri de isilik olmaya müsaittir. Banyo sonrasında bu bölgelere nemlendirici kullanmak faydalı olabilir.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak